Dünya

Çin, Enerji Devi Haline Geliyor!

Çin, ateş buzu olarak anılan metan hidratı Güney Çin Denizi’nden çıkardı.Rekor miktarda çıkarttığı metan hidratı enerji kaynağı olarak da kullanabilir.Metan hidratı bazı zorluk sebebiyle çıkarılamıyordu.

Ateş Buzu, romanlardan fırlamış gibi bir terim olsa da aslında yeni bir enerji kaynağının adıdır.

Ateş buzu terimi genelde metan hidratlar için kullanılıyor.Metan hidratın ait olduğu klatratlarda, bir molekülün başka bir molekülü hapsedecek şekilde etrafında bir kafesi bulunur. 

Metan hidrat da buz kristallerini, doğal gazın çevresinde bir kafes oluşturarak doğal gazı içinde tutar.Doğal gazın çevresinde bulunan bu kafes, dışarıdan bir müdahaleye maruz kalmadığında sonsuza kadar doğal gazı içinde tutar. 

Metan hidratı çıkarmak, çevre felaketine sebep olabilir

Metan hidratın bir buz kafesinde bulunması, doğal gazın çıkarılmasının önündeki en büyük engeldir.Dışarıdan müdahale edilerek metan hidrat çıkarılmaya başlandığında etrafında bulunan buz kafesi erimeye başlamaktadır.Buz kafesinin erimesi sonucu, kafesin içinde bulunan devasa miktardaki metan hidrat okyanusa yayılıyor.Metan hidratın da okyanusa yayılması ise çevreye büyük zararlar vermektedir.

Uzmanların açıklamalarına göre dünyada en çok olan enerji kaynağı, ateş buzunun çıkarılması sebebi ile çevreye yarattığı tehlikede çıkarılmasını da engelliyor.Fakat metan hidrat yatırımcıları, bu doğal gazı çıkarmayı daha çok istemeye başladılar.

Çin, enerji devi haline gelebilir mi?

Petrol fiyatlarında gerçekleşen büyük düşüş, petrol üreticilerin vanaları kapamasına sebep oluyor.Bu durum da enerji ihtiyacı olan ülkelerin enerjiye ulaşımına engel oluyor.Bunun sonucunda Çin gibi ülkeler metan hidrat gibi çıkarılması çok zor olan enerji kaynaklarına yönelmelerine sebep oluyor. 

Çin, metan hidratı başarılı bir şekilde çıkarmayı başarabilirse ve bunu düzene sokabilir ise, kendi enerji sorununu tamamen çözer hatta dünyanın enerji ihtiyacını da karşılar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı