Dünya

Çin Ölü Sayısında Gerçekleri Gizlediğini Kabul Etti!

 Koronavirüs salgınının çıkış noktası olan Çin’in Wuhan kentinde salgının kontrol altına alındığı belirtilmişti. Salgının kontrol altına alınması konusunda başarılı çalışmalar sergiledikleri ifade edilmişti. Şimdilerde kentte yaşam yavaş yavaş normale dönmeye başladı.

Salgının  bölgede sık sık tüketilen vahşi hayvanlardan insanlara geçtiği düşünülüyor. Bu noktada Çin yönetimi salgında ölen kişi sayısını açıklamıştı. Ülkede gerçekleşen 76 günlük karantinanın ardından salgının bu kadar az hasarla atlatılması diğer ülkeler tarafından çeşitli tartışmalara neden oldu.

Şimdilerde salgın nedeniyle Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da yaşanan ölüm sayılarının rekor kırması gözlerin tekrar Çin’e çevrilmesine neden oldu. Çin’de yaşanan ölüm oranının 2 bin civarında olduğu belirtilmişti. Ancak pek çok kaynak Çin’i gerçek ölüm sayılarını saklamakla suçlamaya başladı.

Çin Ölüm Sayılarında Düzeltme Yaptığını Açıkladı

çin ölüm

Ölüm ve vaka sayılarının gerçeği yansıtmadığı ve bu noktada Çin’in yalan söylediği düşünüldüğü için çeşitli iddialarda bulunmuşlardı. Bunun üzerine Çin yönetimi yeni bir açıklamada bulundu. Daha önce yapılan vaka ve ölüm sayılarının hatalı olduğunu ve düzeltme yaptıklarını dile getirdiler. Wuhan kentinde gerçekleşen ölüm oranlarının 3.869’a kadar yükseldiği belirlendi. Yapılan düzeltme sonrasında sayının 1.290 kişi daha artırıldığı belirlendi.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede Çin’i de etkisi altına alan salgın sonrasında yaşanan ölümlerde evde ölenlerin ve daha önce bildirilmeyen ölümlerin rapora eklenmediği ve bu sebeple sayının aslında sanıldığından çok daha fazla olduğu iddia ediliyor. Çin Dışişleri Bakanlığı ise süreç hakkında şeffaf davrandıklarını açıkladı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı