Dünya

Çin Yeni Salgın İhtimaliyle Korkuttu! Bubonik Veba Nedir?

Çin’in Wuhan kentinde ilk kez geçtiğimiz kış ortaya çıkan koronavirüs salgını kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına aldı. Pendemi olarak ilan edilen bu süreç içerisinde hala dünyadaki etkilerini sürdürmeye devam ediyor. Salgın nedeniyle binlerce insan hayatını kaybetti. Bunun ardından salgınla mücadele konusunda her ülkenin aldığı çeşitli yöntemler bulunuyor. Yasaklar, koruyucu kıyafetler ve çeşitli tedavi çalışmaları bu süreç içerisinde yer alıyor. Şimdilerde Çin yeni bir salgın tehlikesi ile karşı karşıya!

Henüz koronavirüs salgını sona ermemişken yeni bir hastalığa daha rastlandı. Yeni salgın bubonik veba olarak ifade ediliyor. Çin’in Bayannur kentinde görülen salgın için kırmızı alarm verildi.

Bubonik Veba Nedir?

veba 2

Koronavirüs salgını ile mücadele devam ederken yeni bir salgın ihtimali pek çok kişiyi oldukça korkuttu. Kara veba ya da kara ölüm olarak da isimlendirilen bu salgın ilk kez Ortaçağ Avrupa’sında görülmeye başlamıştı. Bu süreçte 50 milyon kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

İnsanlık tarihine bakıldığı zaman en ölümcül salgınlardan birisi olarak ifade ediliyor. Yıllar sonra hastalığın yeniden gündeme gelmesi korku ve paniği beraberinde getiriyor. Bölgede bulunan pek çok insan endişelenmeye başladı. Bir hastada kara veba denilen bu hastalığın belirtilerinin görülmesi dikkat çekti.

Ülkede konu hakkında kırmızı alarm verildi. Lenf bezlerinin şişerek ağrımasına neden olan bu hastalık, yüksek ateş, titreme ve öksürük gibi belirtilerle birlikte geliyor. Tüm vücuda yayılarak akciğerlerde iltihaba ve sonucunda ölüme neden olabiliyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı