DünyaGündem

Çin’de Son 48 Saat İçinde Ülke İçi Kaynaklı Corona Vakası Tespit Edilmedi

Çinli yetkililer son 1 gün içerisinde yurt içi kaynaklı coronavirüs vakasının tespit edilmediğini bildirdi. Son 24 saatte tespit edilen 67 vakanın hepsinin yurt dışından gelen kişilerde görüldüğünün altı çizildi. Yine bir önceki gün tespit edilen 47 vakanın da hepsi yurt dışından gelen kişilerde saptanmıştır.

15 Mart’tan İtibaren Yurt İçi Kaynaklı Vaka Sayısı Azalmaya Başladı

Corona virüsün ilk çıktığı yer olan Çin’de durumun kısa zamanda tersine dönmesi Çin’in bu hastalıkla mücadelesinin örnek teşkil etmesine sebep oluyor. 15 Mart’a kadar ülkede görülen vaka sayısı, yurt dışından gelen vaka sayısından yüksekken bu tarihten sonra ülkede görülen vaka sayısı gitgide azalmaya başlamış ve yurt dışında gelen vaka sayısının altına inmiştir. Böylece Çin salgının başındaki gibi virüsü ihraç eden değil ithal eden konumuna gelmiştir.

Çin’de Hayat Normale Dönmeye Başlıyor

Çin’de görülen vaka sayıları ve yurtiçi vaka sayısının sıfırlanması sebebiyle eyaletler düzeyinde hayat normale dönmeye başlıyor. Bunun için bazı eyaletler acil durum seviyelerini düşürmeye başladı. Bu eyaletlerin başında Cıciang, Çonçing ve  Heilongciang eyaletleri geliyor. Bu eyaletlerde acil durum seviyesi 2’den 3’e düşürüldü.

Virüsün Ortaya Çıktığı Wuhan’da da Hayat Normale Dönüyor

Covid-19’un ilk ortaya çıktığı şehir olan Wuhan’da da acil durum seviyesi düşürülmüş durumda. Wuhan’ında bağlı olduğu Hubey’de uzun zamandır eyalet içi ve eyalet dışı kaynaklı vaka tespit edilmedi. Normal hayata dönüş kapsamında Wuhan’da okullarında yakın zamanda açılacağı ve şehir içi ulaşımın yeniden başlayacağı bildirildi.

Çin’deki Son Durum

Coronvirüs salgınını yüzde 90 oranında kontrol altına almaya başlayan Çin’de son bir gün içerisindeki ölüm sayısının 6 olduğu bildirildi.Toplam hasta sayısı 81 bin 171’e, can kaybı sayısı ise 3 bin 277’ye ulaştı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı