Dünya

Çin’e Seyahat Yasağı! Google, Apple, Facebook ve Microsoft Alarmda

Corona Virüsü yalnızca Çin’i değil, tüm dünyayı tehdit etmeye devam ediyor. Güncellenen son rakama göre 18 farklı ülkede görülen Corona Virüsü, 167 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Yaşanan salgının boyutu dünyanın en ünlü firmalarını harekete geçirdi. Çin’e yapılan iş seyahatlerine sınırlayan Apple’ın ardından Microsoft, Google, Facebook ve Amazon gibi teknoloji devi şirketler de Çin seyahatlerine yasak getirdi.

Corona Virüsü salgını çıktığı günden beri toplam 12,167 kişiyi etkilemişti. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından açıklanan rakama göre bu sayının 1,370’ini durumu kritik hastalar oluşturuyor. Çin’de karantina altına alınan şehirlere rağmen rakamların artmaya devam etmesi dünya teknoloji devlerini önlem almaya itti. Çin’e yapılacak olan iş seyahatlerini yasaklama yönünde karar alan şirketler bunun gerekli bir adım olduğunu düşünüyor.

Google Çin’deki Ofislerini Kapatıyor

Önceki haberimizde sizleri Apple’ın Çin’e yapılan iş seyahatleri konusunda bir sınırlama getirdiği konusunda bilgilendirmiştik. Açıklamaya göre Apple çalışanlarına Çin’e seyahat iznini yalnızca çok gerekli olması durumunda verecek.

Facebook da çalışanlarının Çin’e gitmesini yasaklayan şirketlerden. Halihazırda Çin’de yaşayan Facebook çalışanları ise zaten evden çalışmaya başlamıştı. Gelen son bilgiler bir süre daha bu şekilde devam edecekleri yönünde.

Evden çalışanlar yalnızca Facebook’un bünyesinde yer almıyor. Google da kısa bir süre önce Çin seyahati yapmış olan çalışanlarının 2 hafta boyunca işe gelmeyip evden çalışmaları doğrultusunda karar verdi. Aynı zamanda Google Çin’deki ofislerini kapattı. Elbette ki bu geçici bir durum. Microsoft da aynı kararı veren markalar arasında yer aldı. Şirket, aksi belirtilene dek Çin’de yaşayan çalışanlarının evden çalışmaya devam edeceğini ifade etti.

Çin Merkezli Firmalar da Önlem Aldı

Saydığımız dünya teknoloji devi şirketlerin yanında Çin merkezli firmaların da Corona Virüsü salgınından ciddi biçimde etkilendiği görülmekte.  Bunlar arasında Alibaba, Tencent ve Baibu gibi oldukça büyük bir operasyon ağına sahip firmalar da yer alıyor. Firma çalışanları günlük işlerini evden çalışarak gerçekleştiriyor. Haberler bununla da sınırlı değil. Alınan son bilgilere göre WeWork Çin’deki 55 ofisini kapattı.

Alınan önlemlerin ne kadar yeterli olduğu şu an için bilinmiyor. Corona Virüsü’nün kesin tedavisi henüz bulunamadı ve yüksek bulaşıcılık oranı endişe yaratmaya devam ediyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı