DünyaGündem

Corona Virüs ABD’de Yıl sonuna Kadar 200 Bin Ölüme Yol Açabilir

Corona virüsün yayılım yönü Asya’dan Avrupa ve Amerika’ya doğru seyrederken yayılım hızı da günden güne artmakta. Corona virüsün Amerika’da ortaya çıkardığı bilanço günden güne kötüleşmekte. Her geçen gün vaka sayısı ve ölüm oranının artması Amerikalıları son derece endişelendirmektedir. Öyle ki uzmanların yaptığı yorumlar durumun ciddiyetini gözler önüne sermekte. Amerikalı uzmanların yaptığı yoruma göre corona virüs yıl sonuna kadar en az 200 bin kişinin ölümüne sebep olabilir.

Massachusetts Amherst Üniversitesinde 18 enfeksiyon hastalıkları uzmanının yaptığı çalışma da corona virüse ait birçok tahmini içinde barındırıyor. Araştırmaya göre yıl sonuna kadar vaka sayısının 160 ile 214 milyona ulaşabileceği tahmin ediliyor. Yine yıl sonuna kadar ölüm sayısının ise 200 bin ile 2.2 milyon olması bekleniyor. Ölüm ve vaka sayısının iki dalgada gerçekleşeceği tahmin ediliyor. İlk dalga virüsün çıktığı tarihten ağustos ayına kadar olan zaman dilimini kapsıyor. İkinci dalga ise ağustos ve aralık aylarını kapsıyor.

Amerika’da şu an corona virüs kaynaklı ortaya çıkan bilanço oldukça ağır. Öyle ki Amerika’daki durumun İtalya’dan bile daha kötü bir hal alabileceği tahmin ediliyor. Amerikalı uzmanlar yapılan bu tahminlerin normal korunma şartları altında meydana gelebilecek tahminler olarak belirtiyor. Eğer sosyal mesafeye dikkat edilmezse, alınması gereken önlemler alınmaz ve alınsa bile dikkat edilmezse ölüm ve vaka sayısının çok daha büyük rakamlara ulaşabileceği söyleniyor.

Amerika şu anda 82 bin 179 vaka sayısı ile Çin ve İtalya’yı geride bırakıp ilk sıraya yükselmiş durumda. An itibariyle ölüm sayısı da 1301 kişi olarak bildirildi. Ancak bu rakamların gerçeği yansıtmadığını belirten bazı uzmanlar var. Uzmanların belirttiğine göre bu rakamlar Amerika’daki vaka ve ölümlerin sadece yüzde 15-20’lik kısmını oluşturmakta.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı