DünyaGündem

Corona Virüs Tatili Uzayacak Mı?

Ülkemizde her düzeyde eğitim-öğretim gören tüm öğrencilerin ve velilerin merakla beklediği konuda Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıklama yaptı. Bakanın ifadesine göre, corona virüs sebebiyle salgını önlemek amacıyla eğitimin uzaktan devam ettiği okulların ne kadar tatil edileceği Bilim Kurulu ve ülkemizdeki gelişmelere bağlandı. Sömestr dediğimiz ara tatilin öne çekildiğini, ikinci haftanın ise tatil olarak değerlendirilmeyeceğini vurguladı. Ayrıca Bakan Selçuk, vatandaş ve öğrencilerdeki algının tatil olduğunu ama bunun kesinlikle yanlış bir yorum olduğuna dikkat çekti. Eğitimdeki bu durumun, salgına bağlı olarak evlerde kalınması nedniyle eğitimin uzaktan devam ettiğini savundu. Bilim Kurulu ve salgın ile ilgili gelişmelerin her an izlendiği ve olası senaryolar karşısında bakanlıkların koordineli bir şekilde çalışıp gerekli aksiyonların alınacağı konusunda dikkat çekmek isteyen Bakan Selçuk, “’şu olursa, bu olursa bu olmazsa’ diye farklı senaryolar geliştiriyoruz. Bu öğretmen eğitimiyle, ölçme değerlendirmeyle, dijital alt yapıyla, sınavlarla, uzaktan öğretimle, televizyon kanallarıyla hepsiyle ilgili senaryolarımız var. Kaç stüdyomuz olacak, burada kaç teknik eleman gerekiyor, kaç öğretmen sürdürülebilir şekilde bu süreci yönetebilir, bütün bunların hepsinin matrisi çıktı, bu matris üzerinde çalışıyoruz.” şeklinde konuşmasını sürdürdü.

Dünya Genelinde 900 Milyon Öğrenci Okula Gidemiyor

Selçuk, salgının küresel ölçekli bir probleme karşı alınması gereken tedbirlerle ilgili bir konu olduğunu ve bu nedenle de bakanlığın bazı önlemler almak zorunda olduğunu belirtti. İngiltere’de de okulların uzaktan eğitime geçtiğini, dünyada salgından dolayı 900 milyon öğrencinin okula gidemediğini vurgulayan Bakan, ülkemizin aldığı aksiyonlarla ilgili YÖK bünyesinde oluşturulan bir komisyon tarafından Pandemi Dönemi Uzaktan Öğretim Uygulamaları Yol Haritası’na da son halinin verildiğini vurguladı.

Corona Virüs Önlemleri Kapsamında Üniversiteler Uzaktan Öğretimi Uygulayacak

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç yaptığı açıklamada, salgın nedeniyle üniversitelerin de uzaktan öğretim modeline geçeceğini, üç hafta sürecek bu sürecin vize sınavlarına rastlamasından dolayı okullarda dönem başında açıklanan akademik takvimin akıbeti ise gelecek günlerde belli olacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı