Dünya

Corona Virüsü Samsung ve Apple’ı Kötü Etkiledi

Tüm dünyanın endişeyle takip ettiği Corona Virüsü hakkında yaşanan gelişmeler korkutmaya devam ediyor. Çin’in Wuhan bölgesinde ortaya çıkan ve duyulduğu günden itibaren yüksek bulaşıcılık oranıyla herkesi korkutan Corona Virüsü sebebiyle Samsung ve Foxconn Çin’de bulunan üretim tesislerini geçici olarak kapatma kararı aldı.

Corona Virüsü Çin’in Wuhan kentinde yer alan bir hayvan pazarında ortaya çıktı. Son derece hızlı bir biçimde yayılmaya başlayan Corona Virüsü soğuk algınlığına benzeyen bir hastalık fakat basına yansıdığı kadarıyla bulaşı gerçekleştikten bir süre sonra ölüme sebebiyet verebiliyor. Çin hükümeti devamlı olarak virüs bulaşan insan sayısını ve buna bağlı gelişen ölümlere dair yeni açıklamalarda bulunsa da, edinilen bilgi hala kısıtlı. Bu sebeple yaşanan panik gün geçtikçe artıyor ve karantinaya alınan şehirlerde hayatın nasıl olduğuna dair insanlarda büyük merak uyandırıyor.

Samsung, Foxconn ve Apple Açıklama Yaptı

Pek çok marka Corona Virüsü sebebiyle üretimine geçici olarak ara verme kararı almaktayken, bu listeye teknoloji devi Samsung da katıldı. Hemen ardından Apple ürünleri üreten Foxconn da fabrikalarının geçici olarak üretime kapatılacağını duyurdu. Yalnızca Samsung ve Foxconn değil, Johnson&Johnson gibi hızlı tüketim sektörünün zirvedeki isimleri de fabrikalarını üretime kapatan markalar arasında yerini aldı. Corona Virüsü kaynaklı bu geçici aranın birkaç hafta süreceği düşünülse de henüz kesin olarak belirtilen bir tarih bulunmamakta. Verilen aranın 1 – 2 haftayla sınırlı kalmayıp çok daha fazla uzayabileceği de konuşulan ihtimaller arasında.

Apple Store Wuhan Mağazası Hala Açık

Bunlara ek olarak Apple kanadından Corona Virüsü ile alakalı yeni bir açıklama daha geldi. Çin’e yapılan iş seyahatlerine sınırlama getiren Apple, anlaşılan bunu gerekli bir adım olarak görüyor. Aynı şekilde Çin’deki bir mağazalarını da kapatma kararı aldıklarını aktaran Apple, çalışanlarının sağlıklarına çok önem verdiklerini söyledi. Wuhan mağazalarında düzenli olarak çalışanlarının ateşlerinin ölçüldüğü, herhangi bir soğuk algınlığı semptomu gösterip göstermediklerine dair inceleme yapıldığı bilgisini verdi. Hem kişisel temizlik hem de mağaza ve ofis temizliği konusunda çok titiz davrandıklarının altını çizen Apple, başta Wuhan bölgesi olmak üzere satışlarının düşüş gösterdiğini ve mağaza trafiğinin yalnızca Wuhan’da değil bütün ülkede negatif etkilendiğini belirtti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı