Dünya

Corona Virüsü Tüm Dünyada Turist Sayısını Etkileyecek

Corona virüs salgını tüm dünya için küresel bir kriz halini aldı. Salgının henüz önüne geçecek bir uygulama bulunmazken bilim insanları aşı ve tedavi yöntemleri üzerine çalışmalar yapılıyor. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü yaptığı yeni bir çalışma sonrasında virüs salgını nedeniyle uluslararası turist sayısında ciddi bir azalmanın meydana geleceği düşünülüyor.

Dünya Turizm  Örgütü tarafından değerlendirme sonuçları yazılı olarak açıklandı. Dünya ülkeleri salgının yayılmasını engellemek için sınır kapılarını kapatırken pek çok uçuşu yasakladı. Pek çok sefer bu süreçte iptal edildi. Önümüzdeki günlerde de gerekli tedbirlerin devam etmesi bekleniyor. Yapılan değerlendirmelerde alınan tedbirlerin şimdiye kadar hiç bu kadar sıkı olmadığının altı da çizildi.

Turist Sayısı Yüzde 30 Azalacak

Salgın nedeniyle uluslararası turist sayısından yüzde 20 ile yüzde 30 arasında bir düşüşün yaşanması bekleniyor. Bu durumun tüm ülkelerin turizm raporunda etkili olması bekleniyor. Dünya turizm raporunda geçtiğimiz yıl 1.5 trilyon dolarlık gelir elde edilmişti. Bu yıl tahminler doğrultusunda gelirin 3’te 1’lik kısmının kaybolacağı düşünülüyor. Turizm’de yüzde 5 ile yüzde 7 oranında bir küçülmenin yaşanması bekleniyor.

2003 yılında meydana gelen SARS salgını sırasıyla turizm sektöründe dünya çapında yüzde 0.4 oranında bir azalma meydana gelmiş, küresel ekonomik krizde ise yüzde 4 oranında düşüş yaşanmıştı. Ancak  corona virüs salgınının etkilerinin turizme daha büyük olması bekleniyor. Dünya Turizm Örgütü tarafından tüm dünya vatandaşlarına birlik olmak ve uyarılara uymak konusunda uyarılarda bulundu. Salgının giderek büyümesi ve kontrolden çıkması halinde belirlenen rakamların giderek büyümesi de öngörülüyor.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı