Dünya

Corona Virüsüne Karşı Evden Çalışan Şirketler

Corona virüsüne karşı önlem alan şirketler evden çalışma kararı aldıklarını açıkladı. Bu karar ile ofis içindeki çalışanların birbirlerine virüs bulaştırmamalarını amaçlayan şirketler aslında çalışanlarını, çalışanlarının çevresindeki insanları ve müşterilerini düşündüklerini göstermiş oldu.

Corona Virüsüne Karşı Tedbir Alan İş Yerleri

Tedbir amaçlı okulların tatil edilmesi yerinde bir karar olarak görüldü ancak işe gidip gelenler arasında toplu taşıma araçlarını kullanan insanlar çoğunlukta. Bir kişinin damlacık yoluyla virüsü diğer insanların temas edebileceği yerlere bırakması veya virüsün hava asılı kalması, birçok kişinin bu virüse yakalanacağı anlamına geliyor. Bunun farkına varan ve önlem almaya çalışan şirketler de yok değil. Çalışanların sağlığının her şeyden önce geldiğini düşünen ve virüsün ofis içinde ve çalışma saatleri dışındaki sosyal hayatta yayılma riskine karşı evden çalışma kararını alan şirketler bu düşünceli davranışları ile kendilerinden söz ettirmeye devam ediyor. Çalışanlarına evde kalmalarını söyleyen ve evden çalışmaları konusunda onlara destek çıkan şirketler şu şekilde:

  • AMAZON

Amazon’un merkez binası ABD’nin en fazla can kaybı oranına sahip olan Washington eyaletinde bulunuyor. Ölü sayısının daha fazla artmaması için salgının yayılmasının önlenmesi gerektiğini düşünen Amazon, merkez binasında çalışan personellerine evden çalışma talimatı verdi.

  • TWITTER

Japonya, Hong Kong ve Güney Kore’deki çalışanlarına evden çalışma zorunluluğunu getiren Twitter, diğer ülkelerdeki çalışanları için isteyenlerin ofislere gidip çalışabileceklerini ama bu konuda asla zorunlu tutulmayacaklarını belirtti.

  • GOOGLE

Virüsten etkilenen çalışanlarına ücretli izin vereceğini ve mağdur edilmeyeceklerini açıklayan Google CEO’su, diğer çalışanlarını evden çalışmaya teşvik edici Twitter paylaşımlarında bulundu.

  • MICROSOFT

Microsoft şirketi, bünyesindeki personellerinin ikisinde COVID-19 virüsü teşhisi konmasından sonra evden çalışma kararı aldı. Virüsün ofis ortamında yayılmasını önlemek amacıyla evden çalışma konusuna sıcak bakan Microsoft, çalışanlarını korumak için bu önlemi aldı.

  • NINTENDO

Çalışanlarını virüsten korumaya çalışan Nintendo firması, çalışanlarına uzaktan oyun geliştirmeleri için gerekli olanakları sunacağını ve evden çalışabileceklerini açıkladı.

Bu firmalara ek olarak Facebook, Apple, AirBnb, BMW, Nike firmaları da evden çalışma kararı aldıklarını açıklayıp çalışanlarını ve onların çevresindeki bireyleri virüsten korumak için önlemler aldı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı