Dünya

Coronavirüs Borsayı Da Vurdu

Dünyayı esir alan ve insanlara verdiği zarar ile gündeme gelen Coronavirüs, piyasalarda düşüşe neden oldu. Vaka sayısının ve ölümlerin artmasıyla birlikte Coronavirüs, borsalara da ciddi zararlar vermeye devam ediyor.

Dünya ve ülkemizdeki vaka sayılarının katlanarak arttığı bu günlerde Coronavirüsü piyasaya da zarar verdi. Karantina ve evden çıkılmaması konusunda uyarılar doğrultusunda ekonomik aksaklıklar yaşanmaya başladı. Küresel sermayenin performansının ölçülmesinde yardımcı olan ve Dünya borsaları endeksi olarak da bilinen MSCI Index, Coronavirüsün piyasayı kötü etkilemesinden dolayı Şubat ayının 12sinden bugüne kadar yüzde 32 değer kaybettiğini açıkladı. Bünyesinde çalışan şirketlerin değeri ise 87 trilyon dolardan 59 trilyona düşerek 28 trilyon dolar bir azalma yaşadı.

Büyük merkez bankalarının bu tür olası kriz durumlarına ayırdıkları ulusal destek ve teşvik paketleri de bu değerin azalmasını önleyemedi. Yaklaşık 5 milyon dolar olan bu destek ve teşvik paketleri bu ekonomik aksaklıklar için yeterli gelmedi.

Virüsün üs merkezi olan Çin’de piyasalar artıya geçti. Son üç ayın en hızlı yükselen piyasası haline gelen Çin borsası yüzde 8 prim yaptı.

Diğer Ülkeler Nasıl Etkilendi?

Virüsten en fazla etkilenen ve ölü sayısının Çin’i bile geçtiği İtalya’da üretim tamamen durduruldu. Evden çıkma yasağı gelmesiyle birlikte piyasalarında hızlı bir düşüş yaşayan İtalya, yüzde 37 değer kaybetti.

ADB’de vaka sayısının 27 binlere yaklaştığı ve ölü sayısının 340 olduğu söyleniyor. Koronavirüsün yayılma hızının arttığı diğer yer ise Amerika Birleşik Devletleri. Hatta yapılan araştırmalara göre Covid-19 virüsünün en etkili olduğu 4. ülke Amerika Birleşik Devletleri oldu. Buradaki Dow Jones Endeksi ise yüzde 34’ü geçen bir düşüş yaşadı.

En fazla düşen borsa Brezilya borsası oldu. Yüzde 41.4 ile başı çeken Brezilya’yı yüzde 41.3 ile Lüksemburg ve yüzde 40.4 ile Avusturya izledi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı