Dünya

Coronavirüs’e Karşı Sosyal Medya Devleri Bir Arada

Corona Virüsü salgını hız kesmeden yayılmaya devam ederken Dünya Sağlık Örgütü resmi olarak COVID-19 adı verilen coronavirüs hakkında spekülatif bilgilerin yayılmasını durdurmak amacıyla Facebook, Amazon ve Google’ı bir araya getiren bir toplantı düzenledi.

CNBC’nin paylaştığı habere göre Facebook, Kaliforniya’daki Menlo Park’ta toplantıya ev sahipliği yaptı. Toplantıya başta Facebook olmak üzere Amazon, Google, Airbnb, Dropbox, Twitter ve YouTube gibi dünyaca ünlü şirketlerin temsilcileri katılım sağladı. Apple, Lyft ve Uber de Corona Virüsü’ne karşı düzenlenen bu toplantıya davet edildi fakat bahsi geçen şirketler toplantıda yer almadı.

Dünya Sağlık Örgütü Corona Virüsü Hakkında Şirketleri Bilgilendirdi

Dünya Sağlık Örgütü Corona Virüsü hakkında edinilen son bilgileri şirket yetkilileriyle paylaştı. Toplantının ana konusu bu şirketlerin Corona Virüs hakkında yapılan sahte haberlerle nasıl başa çıkmaya çalışmaları gerektiği yönünde ilerledi.

Coronavirüs’e Karşı Sosyal Medya Devleri Bir Arada

Dünya Sağlık Örgütü temsilcisi Andy Pattison, teknoloji firmalarının yanlış bilginin yayılmasını durdurmak için çabalamaya başlamaları sonucunda sosyal medya kullanıcılarının konuya dair kullandıkları “tonun değiştiğini” belirterek bu çabanın oldukça önemli ve yararlı olduğunun altını çizdi.

Corona Virüsü Son Durum İçin Tek Güvenilir Kaynak

Facebook, Amazon ve Twitter gibi mecraların hala yanlış haberlerle çalkalandığını belirten Dünya Sağlık Örgütü temsilcisi, bu platformlarda yer alan bilgilerin 3. Parti kaynaklardan sağlanmasının oldukça spekülatif sonuçların yaşanmasına yol açtığına değindi. John Hopkins Üniversitesi çalışanları tarafından geliştirilen ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından desteklenen gerçek zamanlı Corona Virüs Haritası haberimizde yer alan kaynağın tek gerçek ve güvenilir kaynak olduğunun altını çizen Pattison, teknoloji devlerinin siteleri üzerinde yayınlanan haberlerde bu siteyi kaynak almalarının yalan haberlerin önüne geçeceği yönünde bilgi verdi. 

Pattison, konuya dair “Twitter ve YouTube başta olmak üzere pek çok sosyal medya sitesi hala yanlış bilgilerle çalkalanıyor” dedi. Facebook’ta ve diğer sosyal medya platformlarında kişilere korku salmak veya sadece ilgi çekmek amaçlı yayınlanan sahte hikayeleri, Amazon’da satılan ve koronavirüs hakkında korku yaratan kitapları ve YouTube’da yayınlanan komplo videolarını örnek veren Pattison bu durumun halk üzerinde oldukça olumsuz bir etki yarattığını söyledi.

Coronavirüs’e Karşı Sosyal Medya Devleri Bir Arada

Yanlış bilgilerin bilgisayar korsanlarının salgından yararlanmasına ve Corona Virüsü’ne dair duyulan korkunun kullanılarak internet kullanıcılarına içerisinde kötü amaçlı yazılımların bulunduğu e-postaların gönderildiğini belirtti. 

Corona Virüsü 2020 Dünya Mobil Kongresi’ni İptal Ettirmişti

Yetkililer salgını kontrol altına almaya çalışsa da Corona Virüsü dünya genelinde teknolojik ve ekonomik gelişmeler üzerinde hala oldukça büyük bir etkiye sahip. Dünyanın en büyük cep telefonu fuarı  olan Dünya Mobil Kongresi, teknoloji devi şirketlerin Corona Virüsü kaynaklı endişeleri nedeniyle birer birer kongreden çekilmeleri dolayısıyla geçtiğimiz günlerde iptal edilmişti. Aynı şekilde dünya üzerindeki pek çok hava yolu şirketi de salgının çıktığı topraklar olan Çin’e uçuşları durdurmuştu. Henüz kesin bir tedavi yöntemi bulunmayan Corona Virüsü dünyayı tehdit etmeye devam etse de alınan geniş kapsamlı önlemlerle virüsün bulaşma oranında düşüş yaratılması umut ediliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı