Dünya

COVİD-19, Küresel Yatırımları Olumsuz Etkiledi!

Küresel yatırım miktarı 2020’nin ilk çeyreğinde düşüş sinyalleri verdi. Bir önceki çeyreğe göre yatırım hacmi yüzde 17 oranında bir azalma gösterdi. Yıldan yıla ise yüzde 8‘lik bir düşüş meydana geldi.

Crunchbase verilerinde açıklananlara göre corona virüsü ile birlikte karantina önlemlerinin alınması ve salgının hızlı bir şekilde yayılması sebebiyle 2020’nin ilk çeyreğinde düşüş meydana gelmeye başladı.

Corona virüsünün çıktığı Çin’de yatırımların yavaşlama hızı ivme kazanırken Avrupa’da ise yavaş bir düşüş ortaya çıktı.

ABD ve Kanada’da ise çeyrekten çeyreğe büyüme olurken, bu iki ülke 2019’a kıyasla, yıldan yıla büyümesi azalmıştır.

Düzenlenen yatırım turu sayısı 

2020 yılının ilk çeyreğinde 7 bin 600 yatırım turu yapıldı. Bu sayı geçtiğimiz çeyreğe göre yüzde 5, yıldan yıla kıyasla ise yüzde 4 düşüş gösterdi. 2018 yılından bu zamana kadar çeyrek başına düşen yatırım sayısı 7 binin üzerinde olmuştur.

Küresel yatırım hacmi

2020 yılının ilk çeyreğinde 63,8 milyar dolarlık dünya geneli bir yatırım yapıldı. Geçen çeyrekten yüzde 17 oranında daha az olan bu metrik, yıldan yıla yüzde 8 azaldı. Geçtiğimiz 2 yıl ile karşılaştırıldığında ise yatırım miktarının en düşük seviyede olduğunu söyleyebiliriz.

Küresel yatırımlarda dolar hacmi 

Son çeyrek zamanında oluşan yatırımların dolar hacmine bakacak olursak, küresel olarak bir küçülme yaşanmaktadır. Durumun aksine ABD ve Kanada’da büyüme yaşanmaktadır.

Tohum yatırımlarının hacmi

4 bin 896 anlaşma ile yaklaşık 3.3 milyar dolarlık yatırım 2020’nin ilk çeyreğinde tohumlara yapıldı.

Bu yatırım kapsamında melek yatırımlarda dahil olmak üzere tohum öncesi, tohum ve alt yatırımların da olduğunu söyleyebiliriz.

Yatırım hacimlerinde çeyrekten çeyreğe yüzde 27 düşüş gerçekleşti.

Erken aşama yatırımlarının hacmi 

Raporda belirtilen erken aşama yatırımlarında, belli bir sayının altındaki henüz tamamlanmamış A serisi ve B serisi yatırım turları karşılaştırılıyor. 2020’nin ilk çeyreğinde 2 bin 170 anlaşma ile 22.3 milyar dolar yatırım yapılmıştır.

Geç aşama yatırımlarının hacmi

Raporda belirtilen geç aşama yatırımları içinde Seri C + turlarından başka büyük tanımlanmamış girişim turlarının bir alt kümesi de bulunuyor. 2020’nin ilk çeyreğinde 502 anlaşma ile 36 milyar dolar geç aşama yatırım gerçekleşmiştir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı