Dünya

DSÖ Hangi Şartlarla Koronavirüs Önlemlerini Gevşetebileceğini Açıkladı!

Koronavirüs salgını ile mücadele küresel anlamda hız kesmeden devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün gündeminde olan süreç hakkında ülkeleri bilgilendirici çeşitli önlemler alınırken, bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar sonrasında da yapılacak çalışmalar belirtiliyor.

Bir süredir tüm dünyada salgın dolayısıyla sıkı önlemler alındı. Sıkı önlemlerin en zaman son bulacağı ise henüz bilinmiyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından alınacak bazı önlemlerle birlikte sıkı tedbirlerin biraz olsun gevşetilebileceği belirtildi. Aksi takdirde salgının kontrolden çıkarak korkunç sonuçlara yol açabileceği belirtiliyor.  

Dünya Sağlık Örgütü Hangi Önlemleri Şart Koşuyor?

dünya sağlık örgütü

Koronavirüs tedbirlerinin yumuşatılması için bazı önlemlerin alınması gerekiyor. Özellikle salgın süresince sorumlu olan sağlık kanallarının yayılma zincirinin halkaları ile çıkış noktalarının tespit edilmesi gerekiyor.

İkinci alınacak önlemler kapsamında yeni vakaların hızla tespit edildikten sonra gerekli izolasyon çalışmalarının tamamlanması gerekiyor. Tedbirlerin gevşetilmesinden önce mutlaka hastanelerde ve sağlık kuruluşlarında bulunan enfekte olmuş vaka sayılarının azaltılmış olması gerekiyor. Yaşanabilecek bir yığılmanın bu şekilde kontrol altına alınması bekleniyor.

Hayatın normale dönmesinden hemen önce toplu yaşamın hakim olduğu kurumlar ve alanlarda gerekli koruma önlemlerinin alınması gerekmektedir. Sosyal mesafe, hijyen kuralları, ateş ölçer gibi çeşitli malzemelerle çeşitlendirilmesi bekleniyor.

Virüsün yayılmasının en önemli etkeninin seyahatler olduğu belirlendi. Bu noktada seyahat durumunu kısıtlayarak yeni risk faktörlerinin oluşması engellenebilir. Son olarak toplumun salgın ve virüs konusunda bilinçlendirilmesi öneriliyor. Bu sayede nasıl davranması gerektiğini bilen toplumların hastalığın yayılmasını önlemek konusunda başarılı çalışmalar yapacağı düşünülüyor. Tüm bu önlemler kapsamında tedbirlerde ilerleyen dönemlerde bazı esler verilebileceği düşünülüyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı