Dünya

Dünya Günü’nün Amacı Nedir ?

Dünya Günü (Earth Day) ne demek, Dünya Günü ilk ne zaman ortaya çıktı? Google’dan 22 Nisan Dünya Günü için doodle geldi.

Her yıl olduğu gibi bugün 22 Nisan Dünya Günü olarak kabul ediliyor.Dünya Günü İlk olarak San Francisco’da 1969 yılında yapılan Dünya Günü özellikle corona virüs salgını zamanlarında olukça ilgi çekiyor.Bugünü ilk defa öğrenenler ise’Dünya Günü Nedir?’ sorusunu araştırmaya başladılar.

Aktivist John McConnell tarafından ilk defa 1969 yılında düzenlenen bu Dünya Günü, her sene kutlanıyor.

22 Nisan’da kutlanan Dünya Günü’nün amacı nedir?

Dünya Günü’nün amacı dünyamızın yaşamı ve güzelliklerini kutlayarak içinde bulunduğu çevresel tehditlere karşı bilinçlenmek.’Dünya Günü (Earth Day) nedir?’ sorusunun cevabını açıklayalım.

22 NİSAN DÜNYA GÜNÜ NEDİR?

22 Nisan Dünya Günü, San Francisco’da 1969 yılında düzenlendi.John McConnell tarafından Ulusal UNESCO Dünya Konferansında John McConnell tarafından dünyamızın yaşamı ve güzelliklerini kutlamamız gerektiğini ve karşı karşıya olunan çevresel tehditlere farkındalık yaratmak sebebi ile bir özel gün düzenlenmesi gerektiği söylenmiştir.

Dünya Günü kutlamaları için John McConnell tarafından tarih olarak ekinoks yani gece ve gündüzün eşit olduğu zamanı olan 21 Mart’ı söylemiştir.İlerleyen zamanda çevre sorunlarına tepki çekmek için kamu tarafından gerçekleşen ilk harekât, Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson’un destek vermiş olduğu ve Denis Hayes’in liderlik yaptığı 22 Nisan 1970 günü ilk Dünya Günü kutlamaları olarak kabul edilmiştir.22 Nisan Dünya Günü’ne her yıl yaklaşık 20 milyon kişi katılmış ve birçok konferans ve toplantılar gerçekleştirilerek, çevre sorunlarına dikkat çekilmeye çalışılmıştır.ABD’nin ilk ‘Temiz Hava Yasası’ ve ‘Temiz Su Yasaları’ bu sayede hazırlanmıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı