Dünya

Dünya Kitlesel Yok Oluşa Mı Hazırlanıyor ?

Dünya 360 milyon yıl önce oluşan kitlesel yok oluşu yeniden yaşayabilir.

360 milyon zaman önce ozon tabakası erozyonu, Dünya’daki bitkilerin ve tatlı su hayvanlarının genelini ortadan kaldıran kitlesel bir yok olma sorununa yol açtı.Bilim insanları, antik orman ekosistemini tahrip eden büyük düzeyde ultraviyole radyasyonun varlığına dair kanıt buldu.Araştırmacılar, Dünya’nın iklim değişikliği dolayısıyla 359 milyon yıl önce bulunan küresel sıcaklıklılara yöneldiğini ve aynı bir kitlesel yok oluş senaryosuyla yeniden karşılaşılabileceği konusunda uyardı.

İngiltere’deki Southampton Üniversitesi’nden bilim insanları antik orman ekosistemleri hakkında yaptıkları inceleme de bölgedeki bitki ve hayvan türlerinin ortadan kaybolma olmasına yüksek düzeydeki ultraviyole ışınlarının yaydığı radyasyonun neden olduğunu açıkladı.

Araştırmacılar, 360 milyon yıl önce ortaya çıkan ozon tabakasındaki bölünmesiyle ultraviyole ışınlarının yaydığı radyasyon miktarında hızlı bir artış meydana geldiğini açıkladı.

DÜNYA 359 MİLYON YIL ÖNCEKİ KÜRESEL SICAKLIKLARA YÖNELİYOR

Çalışmanın sahipleri, iklim değişikliği ve küresel ısınma dolayısıyla 359 milyon yıl önce ortaya çıkan küresel sıcaklıklara yöneldiğimiz için Dünya’nın benzer bir senaryo ile karşı karşıya gelebileceğini açıkladı.

“OZON TABAKASI TEKRAR PARÇALANABİLİR”

 Bu gerçekleşirse, kara ve sığ deniz yaşamı ölümcül radyasyona maruz bırakılabilir.Dünyanın etraf politikası iklim değişikliğinden iklim acil durumuna taşınır” cümlesini söyledi.

Sonuçları, Science Advances isimli dergide yayımlanan araştırma Marshall ve arkadaşları, Devoniyen jeolojik dönemin(yaklaşık 360 milyon yıl önce) bitimin de Dünya’yı zararlı UV radyasyonundan koruyan ozon kalkanının kısa bir zaman için kaybolduğunu fark etti. Araştırmacılar, bu nedenle Dünya’nın kısa ve hızlı bir şekilde ısındığını anlattı.

“Ozon tabakası normal olarak sürekli baştan başlayan ve kaybolan bir akış halindedir bunun eskiden de kıta ölçeğinde volkanik patlama gibi bir katalizör olmadan olduğunu sergiledik” açıklamasını yapan çalışmanın yazarları, yüksek sekmentlerde UV radyasyonunun orman ekosistemlerini tahrip ettiğine ve çok fazla balık ve tetrapod türünü öldürdüğüne de dair kanıt gösterdiler.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı