Dünya

Dünya Sağlık Örgütü İçin Uluslararası Soruşturma Şoku!

Koronavirüs salgını son dönemlerde tüm dünyayı etkisi altına almış ve henüz kontrol sağlanamamıştı. İlk olarak salgının Çin’de  ortaya çıkması ile birlikte Dünya Sağlık Örgütü hakkında da çeşitli iddialar gündeme gelmeye başladı. Bazı ülkeler Dünya Sağlık Örgütü’nün tarafsız davranmadığını ve bu süreçte Çin’e boyun eğmek zorunda olduğu dile getirildi.

ABD’de salgının boyut değiştirmesinin ardından ABD Başkanı Donald Trump Çin’i suçlamış ve bu konu hakkında ırkçılıkla suçlanmıştı. Salgın hakkında gerekli çalışmaların yapılmadığını dile getirmiş ve bunun üzerine Dünya Sağlık Örgütü’nü hedef göstermişti.

Dünya Sağlık Örgütü’ne Dava Açılacak

ABD tarafından gerçekleştirilen suçlamaların ardından salgından olumsuz etkilenen pek çok ülke harekete geçmiş ve bunun ardından Dünya Sağlık Örgütü’nü suçlamıştı. Bu eleştirilerin ardından Dünya Sağlık Örgütü’nün en üst organı olarak ifade edilen Dünya Sağlık Asambles tarafından düzenlenen toplantıda örgütün denetlenmesi için sunulan önergenin kabul edildiği belirlendi.

Avrupa birliği tarafından da bu önergenin desteklendiği belirlendi. Bu süreç içerisinde tam bağımsız ve kapsamlı bir soruşturmanın başlatılması bekleniyor. Soruşturmanın ise en kısa sürede başlatılması için harekete geçildi.

Soruşturma sürecinin nasıl başlayacağı ise henüz bilinmiyor. Bu süreçte bir değerlendirmenin yapılıp hangi heyetin soruşturmayı yöneteceği ve sürecin nasıl işleyeceği konusunda bir açıklamanın yapılması bekleniyor. Soruşturma sürecinin ne kadar süreceği de henüz bilinmiyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı