Dünya

Dünya Sağlık Örgütü’nden Korkutan Uyarı! Yeni Salgın Hastalık…

Koronavirüs ile mücadele tüm dünyada devam ederken DSÖ’den endişelendiren bir açıklama geldi. Dünya Sağlık Örgütü Genel Sekreteri Ghebreyesus, yeni salgın hastalık konusunda uyarıda bulundu. Belirtilenlere göre; Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde (KDC) ebola görüldüğü ortaya çıktı. 4 kişinin hayatını kaybettiği ebola sebebiyle Dünya Sağlık Örgütü’nden salgın uyarısı geldi.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin doğusunda Ağustos 2018’de başlayan Ebola salgınında, şu ana kadar 3 bin 314 vaka görüldü, 2 bin 25 kişi yaşamını yitirdi. Ebola virüsü, ilk kez 1976’da Sudan’ın Nzara ve KDC’nin Yambuku kentlerinde eş zamanlı salgınlarla ortaya çıktı. KDC’deki salgın, Ebola Nehri yakınında bir köyde başladığı için hastalığa bu nehrin isminin verildiği biliniyor.

Son olarak Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Dr. Margaret Harris, Türkiye’nin 80’den fazla ülkeye gönderdiği tıbbi yardım ile ilgili; “Bu yardımlar, virüsü yenmek için birbirimize göstermemiz gereken cömertlik, destek ve dayanışmanın güzel bir örneğidir.” dedi. Harris, koronavirüs aşısı konusunda da “Güvenli ve etkili bir aşının üretilmesi için gerekli çalışma süresi en az 12-18 aydır” ifadesinde bulundu.

Sözcü Harris; “ABD, Brezilya, Peru, Şili dahil olmak üzere Amerika’daki bazı ülkeler şu anda çok yoğun bir yayılım yaşıyor. Diğer bölgelerde de salgın büyük boyutlarda ama halk sağlığı konusunda gerekli müdahaleler yapılırsa virüsün bulaşma hızını her yerde azaltmak mümkün. Salgının bir sonraki merkez üssünün neresi olacağı net değil.Kovid-19’un kendiliğinden kaybolma ihtimali pek mümkün görünmüyor. Her ne kadar pandeminin mevcut kanıtlara dayanarak nasıl evrim geçireceği bilinmese de en olası senaryo, düşük seviyeli iletim (bulaşma) dönemleri ile serpiştirilmiş tekrarlayan (yeni) dalgalardır. Bununla birlikte, ülkeler ve topluluklar belirttiğim önlemleri agresif şekilde uygulayarak virüsün insandan insana bulaşmasını sona erdirebilir. Bu gerçekten herkesin sorumluluğunda olan bir durum. ” açıklamasında bulundu.

Öte yandan geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Direktörü Dr. Hans Kluge’la video konferansla görüştü. Dr. Hans Kluge; “Ekibinizde yer alan uzmanlarınızla birlikte Türkiye’nin Covid-19 ile mücadelesindeki büyük tecrübesinin konu edildiği bir çalışma hazırlamaktan büyük memnuniyet duyacağım.” ifadelerinde bulundu.

Bakan Koca, “Türkiye test, takip ve tedavide başarılı bir süreç yönettiğini açıkça ortaya koymuştur. Türkiye’deki rakamların seyri bunu açıkça göstermektedir. Özellikle dünyada yaşlı mortalitesinde çok ciddi sorun yaşanırken, ülkem etkin tedavi yöntemleri ve düşük mortalite oranları ile ön plana çıkmaktadır.” şeklinde konuştu.

DSÖ Avrupa Direktörü Kluge; ‘Türkiye’nin Avrupa için ne kadar güçlü ve önemli bir işbirliği ortağı olduğunu, bizim için ne kadar büyük önem taşıdığını bir kez daha vurgulamak isterim. Ekibinizde yer alan uzmanlarınızla birlikte Türkiye’nin Covid-19 ile mücadelesindeki büyük tecrübesinin konu edildiği bir çalışma hazırlamaktan büyük memnuniyet duyacağım. İki hafta önce düzenlenen Türk Konseyi Sağlık Bakanları Zirvesi’nde, bütün katılımcı ülkeler Türkiye tarafından gösterilen dayanışmanın kendileri için ne kadar önemli olduğunu ifade ettiler. Böylesi bir uluslararası dayanışma ve liderliği üstlendiğiniz için bizzat teşekkür etmek isterim. DSÖ için çok önemli olan bir hususu da vurgulamak isterim. Hem Suriyeli sığınmacılara hem de sınırın diğer tarafındaki Suriyelilere yönelik uygulanan sağlık hizmetleri için takdirlerimi lütfen kabul edin.’ ifadelerine yer verdi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı