Dünya

George Floyd Protestoları Sebebi ile ABD’de Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi!

ABD’de koyu renkli Amerikalı George Floyd’un pazartesi günü Minneapolis şehrinde polis tarafından gözaltına alınırken hayatını kaybetmesinin ardından düzenlenen protesto gösterileri dün akşam da devam etti. Ülkede birçok kentte sokağa çıkma yasağı başladı ve bir süre devam edecek. Bazı kısımlar da ise yasak göz ardı edildi.

En az 30 şehirde yapılan gösterilerin çoğu barışçıl olsa da birkaç bölgelerde polisle protestocular arasında olay başladı. Araçlar ve evler kundaklanırken, polis ara ara göz yaşartıcı gaz ile plastik mermi fırlatmak zorunda kaldı.

Protesto gösterilerinin yapmış olduğu kentler arasında Minneapolis, Los Angeles, New York, Chicago, Atlanta, Washington, Philadelphia ve Indianapolis; gece sokağa çıkma yasağı kabul edilen şehirler içinde ise Philadelphia, Miami, Portland, Louisville ve San Francisco da bulunuyor.

Ancak bu kentlerde birçok bölgede yasağa uyulmadı.

Philadelphia’daki gösterilerde çıkan kavgalar da 13 polis yaralandı, en az 35 kişi gözaltına toplandı. Kentte birkaç dükkanlar yağmalandı, polis arabalar saldırıldı.

Telif hakkı REUTERS Image caption ABD Başkanı Donald Trump;

Trump: Çetelerin gösterilere egemen olmalarına müsaade edemem.

ABD Başkanı Donald Trump “sakin olunması” davetinde bulundu ve “çetelerin gösterilere egemen olmalarına izin veremeyeceğini” dile getirdi.

Donald Trump 2016’da başkan yapılmasından bu yana ABD’de görülen en kocaman şiddet durumların da “yağmacıları, anarşistleri ve radikal solcuları” sorumlu oldu. Trump bu kesimleri, George Floyd’un anısına saygısızlıkta bulunmakla suçladı ve “Öfkeli bir topluluk adaleti tesis edemez” dedi.

Telif hakkı REUTERSImage caption Joe Biden;

Biden: Trump özgürlüğü oksijen veriyor.

3 Kasım’daki başkanlık seçimlerinde Trump’ın rakibi olmasına net gözüyle bakılan Demokrat Parti’nin lider aday adayı Joe Biden ise gösterilerde tepkiye başvurulmasını ayıpladı. Fakat Birden ayrıca “Polis şiddetine ve gaddarlığına karşı protesto olayı düzenlemek bir haktır ve gereklidir” diye ekledi.

Biden, Trump’ı da konuşmasıyla “bağnazlığa oksijen vermekle” suçladı.

Floyd’un hayatını kaybetmesiyle alakalı olarak “üçüncü derece cinayet” ve “taksirle adam öldürme” ile suçlanan 44 yaşındaki diğer polis memuru Derek Chauvin yarın yargıç karşısına çıkarılacak. Olaylar büyürken tabi ki polis seyirci kalmıyor.

Chauvin, Floyd’un ölümünün ardından görevden alınan dört polisten sadece biri.

Sosyal medyada paylaşılan ve ABD’de infial yaratan görüntülerde, Chauvin diziyle Floyd’un boğazına bastırıyor, Floyd ise “Nefes alamıyorum” diyordu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı