Dünya

Gizemli X-37B Uzay Aracı ABD Uzay Kuvvetleri Tarafından Başarılı Bir Şekilde Fırlatıldı

ABD Uzay Kuvvetleri tarafından önce fırlatılması beklenen bir uzay aracının kötü hava koşulları nedeniyle ertelenmesine karar verildiği açıklanmıştı. Bunun üzerine gizemli uzay aracı olarak görülen X-37B sorunsuz bir şekilde alınan karar sonrasında fırlatılabildi.

Uzay aracının Atlas V roketi kullanılarak fırlatıldığı belirlendi. Bu sayede altıncı uzay görevine başlamış olduğu belirtildi. Yapılan işlem sonrasında gizemli olarak görülen uzay aracının bu süreç içerisinde çeşitli deneylerin yapılması için son derece önemli olduğu ifade edildi.

Uzay aracının üzerindeki sır perdesinin henüz tamamen kaldırılmadığı ifade edildi. Hala bazı ayrıntıların tam olarak açıklanmamış olması durumun ciddiyetini gözler önüne seriyor. Bu konuda aslında altıncı görevi için Mayıs ayının başında fırlatılması bekleniyordu ancak olumsuz koşullar nedeniyle tam olarak bugün itibariyle fırlatıldığı ifade edildi.

İlk Kez Deneylere Ev Sahipliği Yapması Bekleniyor

X37B yörüngesel Test Aracı’nın servis modülünün uzaya fırlatılmasının ardından bu süreç içerisinde durum büyük bir adım olarak ifade edildi. Uzay aracının şimdiden uzayda zaman kavramı ile birlikte değerlendirildiği zaman yüzlerce gün harcadığı belirlendi. Yapılan çalışmanın aynı zamanda pek çok deneye de ev sahipliği yapması bekleniyor.

İçerisinde NASa içinde bazı deneyleri barındırdığı ifade edildi. Bu deneylerden birisi de oldukça ilginç olarak nitelendirildi. Uzayın tohumlar üzerinde nasıl bir etki bıraktığının anlaşılması için konu hakkında farklı bir çalışmanın yapılması bekleniyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı