Dünya

Google Haritalar Yüzünden Nehre Düştü

Google Haritalar çıktığı günden itibaren hayatımızın içinde yer eden ve en sık kullanılan uygulamalardan biri haline geldi. Hemen herkesin akıllı cihazında bulunan Google Maps, az kalsın bir kişinin ölümüne yol açacaktı. Gideceği yolu uygulama üzerinde seçen ve Google Maps tarafından verilen direktiflere göre hareket eden adam gece 3’te Mississippi Nehri’ne düştü.

Google Haritalar her ne kadar son derece yararlı ve kullanışlı bir uygulama olsa da, verdiği direktifleri dinlerken tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Navigasyon hizmeti alınan en popüler uygulamalardan biri olan Google Maps, her ne kadar kişiyi belirttiği noktaya götüren pek çok yol seçeneği sunsa da, yaşanan son olay bu seçeneklerden birini değerlendirirken dikkatli olmanın önemini gözler önüne seriyor.

ABD’nin Mississippi eyaletinde yaşayan bir adam, Google Haritalar uygulamasını kullanarak kaldığı otele geri dönmek istedi. Yürüyüş rotası seçeneğini seçerek, başlangıç noktasından oteline bir güzergah belirleyen talihsiz kişinin yolu Mississippi Nehri’nden geçiyordu. Normal şartlar altında nehrin tamamen donmuş olması beklendiğinden, Google Maps kullanıcısı adam bu durumu önemsemedi ve Google Maps’in bu yolu önerdiğine göre nehrin tamamen donmuş olduğu çıkarımında bulundu.

Nehrin üzerinde varmak istediği noktaya doğru yürüyen adam birden bire nehrin içine düşünce neye uğradığını şaşırdı. Gece 3 sularında yaşanan bu gelişme, talihsiz adamın itfaiyeyi araması sonucu can kaybı yaşanmadan atlatıldı. 

Google Maps kullanarak nehre düşen adam verdiği ifadede uygulamayı suçladı. Google Haritalar kullanarak uygulamanın verdiği direktiflere uyduğunu belirten Maps kullanıcısı, Google Maps’te böyle bir özellik olmamasına rağmen uygulamanın nehrin donmuş olduğunu bilerek ona yol tarifi verdiğini düşünmüştü. Google Maps böyle bir özelliğe sahip değil. Dolayısıyla yaşanan olay Google Haritalar kullanırken tedbiri elden bırakmamak gerektiğini bir kez daha gözler önüne serdi.

Google Haritalar kullanarak gitmek istediği konum incelendiğinde gerçek ortaya çıktı. Çizilen rotada Taş Kemer Köprüsü yer alıyordu ve muhtemelen Google Maps adamı nehir üzerinden yürüme değil köprüyü kullanma komutu vermişti. Çizilen rotayı yanlış yorumlayan adam bir anda kendini suyun içinde bulmuştu.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre kişi her ne kadar nehre düşmüş olsa da son derece şanslı. Nehrin donmuş olması, debisinin yükselmesini engellediğinden şanslı olan bu kişi, aksi takdirde debi yüksekken nehre düşmüş olsa kurtulamayabilirdi. Can kaybı yaşanmadan atlatılan olayın sonucunda Google Maps kullanırken dikkat edilmesi gerektiği bir kez daha anlaşıldı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı