Dünya

Hindistan’da Maymunlardan Hırsızlık: COVİD-19 Testlerini Çaldılar!

Maymunlar Cehennemi filminde alıntı bir görüntü gibi geliyor olsa da Hindistan’da bir grup maymun, corona virüs testi pozitif çıkan hastaların kan örneklerini çaldı.

Hindistan’da bir ‘maymun çetesi’, Meerut şehrinde bunulunmakta olan tıp kolejinin laboratuvarına baskın yaparak corona virüs testi pozitif çıkan hastaların laboratuvarda bulunan kan örneklerini çaldılar. Tıp kolejinin sorumlusu olan S.K. Garg, bu yaşanan hırsızlık olayını “Maymunlar hâlâ tedavisi devam eden dört corona virüs hastasının kan örnekleri alıp gittiler. Bu kan testlerini daha sonra maymunlardan geri istemek zorunda kaldık” şeklinde halka duyurdu.

İlk başta kulağa imkânsız ve yalan bir haber gibi gelse de Reuters dâhil birden fazla güvenilir haber topluluğunun, bu konuda yaptığı duyurular doğrultusunda şimdi için bu olayın gerçekten yaşanmış olduğu hafızalarda yer etti. Tabii ki daha sonra yapılan incelemeler de bu konu hakkında daha fazla bilgi toplanabilir.

Düşünüldüğün de, maymunların corona virüs kapması ve daha büyük bir alana virüsü yayabilecek olması gerçeği bir hayli fazla ihtimal gibi görünüyor. Bir felaket senaryosunda bu kan örneklerini götüren maymunlar virüsü Asya’nın ve Hindistan’ın virüs bulaşmamış birçok yeni bölgesine taşıyabilir. Hindistan, şu an salgın kapsamında hâlihazırda 165.799 vakaya ve 4.706 ölüme sahip.

Maymunlar üzerine yapılan incelemeler doğrultusunda S.K. Garg, “Maymunların corona virüs kaptığına dair bir bulguya rastlanılmadı” şeklinde duyuru yaparak iyi haberi yaymış oldu. Şu an corona virüs hakkında sahip olunan haberlere göre virüsün hayvan kökenli olduğu sanılıyor. Bu bağlamda maymunların gözlem altında tutulmaları ve iler ki zamanlar da tekrar test edilmeleri düşünülüyor. Ama maymunların salgın kaptığına dair bir bulguya varılmadı:

Akıl almıyor ama şaka değil maymunlara güven sıfır bu şehirde maymunlara.

Maymunların insanlarla bu şekilde loşa mesafe hâlinde bulunması, Hindistan için tuhaf bir durum değil. Hindistan’da maymunlar çoğu zaman şehirlere suikast düzenliyor, yiyecek çalıyor ve hatta insanları yaralıyor. Çevre inceleneceklerinin belirttiklerine göre maymunlarla olan bu kısa temaslar; insanların, maymunların ve diğer hayvanların doğal yaşam alanlarını günden güne tükenmesi ve tahrip etmesi sonucunda gerçekleşiyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı