Dünya

Hissettiğimiz Huzursuzluk Aslında Bir Yas

Harvard Business Review tarafından yapılan dijital toplantıda, salgın dolayısıyla oluşturulacak içeriklerden ve bu içerikler ile insanlara nasıl yardım edileceğinden bahsedildi. Editoryal ekip de bu olaylar karşısında kendilerini nasıl hissettiklerini anlattılar. Ekipten biri hissettiği duygunun yas olduğunu söylediğinde ekranda görünen ekibin diğer üyeleri de başını sallayarak bu düşünceye onay verdi.

Bu durumun ne olduğunu ve ad koyulduğu zaman süreci daha iyi yönetebilecekleri kararına vardılar ve fikirlerini dinlemek için David Kessler’e birkaç soru sordular.

Kessler, yas konusu üzerine birçok eser ortaya çıkaran bir uzman olarak biliniyor. Ayrıca 10 yıl hastane sisteminde çalışan Kessler, büyük hastanelerin biyolojik tehlike ekibi olarak adlandırdıkları departmada çalıştı.

Kessler’e göre hissedilen şey yas ise bunun farkında olmak en önemli şeydir. Hissettiğiniz yasın farkında olursanız bunu yönetebilme kabiliyeti de edinirsiniz ve yaşanan her şeye anlam bulabilirsiniz.

Kessler’e sorulan sorulardan birkaçı:

Harvard Business Review: İnsanların çok fazla şey hissettiği bir dönemdeyiz. Bu hislere çoğunlukla yas diyebilir miyiz?

Kessler: Evet, diyebiliriz. Şu an hepimiz farklı yaslar tutuyoruz. Yas tutarken dünyanın değiştiğinin de farkındayız. Dünya değişti ve değişmeye devam ediyor. Bazı şeyler artık bambaşka olacak. Bazı şeyler değişecek. Biz bu değişimin tam ortasındayız. Ekonomik ve fiziksel hasarlar, normalliğin yitirilmeye başlaması… Bunlara üzülüyoruz ve doğal olarak bunlardan etkileniyoruz. Toplum olarak bu yas havasına alışkın olmadığımız aşikar.

Harvard Business Review: Farklı ve birden fazla yas derken ne kastettiniz?

Belirsizlik durumunda hissettiğimiz bir yas vardır: Beklentisel yas. İşte biz bunu hissediyoruz. Bu durumda genelde ölüme ve kötülüklere odaklanılır. Konulan kötü bir teşhis ile sevdiklerimize kötü bir şey olacağını düşünürüz.

Beklentisel yas genelde gelecek ile ilgilidir. Geleceğin hayal edilmesi ile hissedilir. Söz konusu bir virüs ise bu yas, insanlar için daha da karmaşık bir yapıya bürünür.

Harvard Business Review: Bu yasla başa çıkmak için ne yapılabilir?

Kessler: İnsanlar yas hissettiklerinde aslında beş aşamadan geçerler: İnkar, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme. Her şey kabullenme aşamasında son bulur. Aslında kabullenme aşaması gücün olduğu yerdir. Kontrolümüzü de ancak kabullenerek sağlayabiliriz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı