Dünya

Hunter’s Moon: Hafta sonu Gökyüzünde Şölen Var!

Bayanlar ve baylar bir cadılar bayramı ikonu olarak da kullanılan Ekim ayı gökyüzüne yansıttığı ışığıyla göz banyosu yaptırtan ‘’Full Hunter’s Moon’’ zamanı gelmiş bulunmaktadır.

Bu yıl, Ay’ın büyüme sürecini tamamlayarak tam halini alması Ekim’in 13’üne denk geliyor. O gün akşam saatlerinin alacakaranlığı çökmeye başladıktan sonra yaklaşık 18.30 civarlarında ufuk çizgisinden Ay yükselmeye başlayacaktır. Eğer işiniz yoksa ve biraz da şansımız yaver gider gökyüzü açık olursa tavsiyemiz fotoğraf makineniz, telefonunuz ya da tamamen görsel şölenin tadını çıkarmak için içeceğinizi yanınıza almanız yönündedir çünkü gökyüzünde muazzam bir manzara sizi bekliyor olacaktır. Şimdiden turuncunun her tonundan oluşan pamuk şekeri görünümlü bir gökyüzü ve yükselmekte olan Ay manzarası için iyi seyirler diliyoruz.

Peki ‘’Hunter’s Moon’’ Tabiri Nerden Geliyor?

Bu hafta sonu görme şansını yakalayabileceğimiz Full Hunter’s Moon, özünde Ekim ayında gerçekleşen dolunaya verilen isimdir. Peki Ekim ayındaki dolunayın diğer dolunaylardan farkı nedir hemen anlatalım.

Tabiri Türkçeleştirirsek bir anlamda Avcıların dolunayı manasına gelen bir ifade elde edebiliriz bu da esasında ismin altında yatan hikayeye dair ufak da olsa bir fikir vermektedir.

Anglosaksonlar yani 5-6. yüzyıllarda Germen asıllı Angl, Saks ve Jut kabilelerinden olan insanlar, yıl içerisindeki belli bir zaman dilimini belirtmek için bu ismi kullanmışlardır. Hunter’s Moon adını verdikleri dolunay döneminin gelmesi onlar için avlanma sezonunun başladığını göstermektedir. Çünkü biliyorlar ki buradan sonrası kış demek, zorlu hava koşulları ve eğer yiyecek stoklamazlarsa açlık demektir. Bu nedenle havalar iyice soğuyup kış gelmeden önce avlanmalı ve ona hazırlık yapmalılardır.

Ay dolunay fazına geldiğinde yansıttığı ışık miktarındaki artıştan ötürü Dünya’yı daha çok aydınlatmaktadır. Tam bu süreçte de Anglosaksonlar için av sezonunun açılması Ay ışığı eşliğinde avlanıyor olmaları demektir. Bu durumun etkisiyle Ekim ayındaki dolunaya ‘’Full Hunter’s Moon’’ ismini vererek bu zamanı tarihe yazdırmak istemiş olabileceklerini düşünüyoruz.

Bu dönem için ‘’blood moon’’ kanlı ay olarak da isimlendirmeler yapılmıştır fakat bu durum kanlı Ay tutulmasındaki durumla karıştırılmamalıdır. Buradaki blood moon tabiri avlanmadan ötürü döktükleri kandan sebep olduğunu düşünüyoruz. Kanlı Ay tutulması ise bundan çok farklı bir gökyüzü olayıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı