BankacılıkDünya

IMF Koronavirüs Sürecinde Daralan Dünya Ekonomisini Değerlendirdi!

 Koronavirüs salgının küresel boyutlara ulaşması dünya ekonomisini de olumsuz etkiledi. Pek çok ülke salgınla mücadele sırasında yeni önlem paketleri açıkladılar. Açıklanan destek paketleri ister istemez her ülkenin ekonomisini olumsuz etkiledi. Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından yapılan açıklamalar sonrasında dünya ekonomisi değerlendirildi.

IMF tarafından Nisan ayı raporu açıklandı. Küresel Finansal İstikrar Raporu’nun Nisan ayı sayısı için korkutan açıklamalar yapılması dikkatlerden kaçmadı. Koronavirüs salgını çerçevesinde tüm dünyanın olumsuz etkilendiği, hisse senetlerinin daha önce hiç görülmemiş şekilde düştüğü ve piyasalarda korkulanın olduğu belirtildi.

Dünya Ekonomisine ‘Darbe’ Vuruldu

IMF

Dünya ekonomisi üzerinde tarihi bir zorluk yaşandığı ifade ediliyor. Son dönemlerde petrol fiyatlarının ve küresel talebin salgına bağlı olarak azalması, ham petrol üreten ülkeler arasında meydana gelen bazı sayısal riskler, piyasaların giderek bozulmasına sebebiyet verdi.

Gelişmiş ülkelerin yaşanılan zorluğa karşı açıkladıkları finansal destek paketleri ülkeleri zorlamaya devam ederken, gelişmekte olan ülkelerin salgının devam etmesi halinde bir fırtına ile karşı karşıya kalabilecekleri belirtildi.

IMF tarafından gelişmekte olan ülkeler arasında sayılan Türkiye için ekonomik değerlendirme raporu da yayınlandı. Türkiye ekonomisi için büyüme hedeflerini düşüren IMF ekonomik daralmanın yüzde 5 seviyelerinde gerçekleşeceğini tahmin ediyorlar. 2020 yılı enflasyon rakamları, salgın öncesinde daha düşük beklenirken, salgın sonrasında güncellenerek yüzde 12 olacağı düşünülüyor. Salgının uzun sürmesi halinde 2008 2009 buhranından daha zor günlerin vatandaşları beklediği iddia edildi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı