Dünya

İngiltere Müjdeyi Verdi: Haziran Ayında Aşı Geliyor

Koronavirüs salgını tüm dünyada can almaya devam ederken henüz hastalığın ortadan kaldırılması için kesin bir aşı ya da tedavi yöntemi henüz bulunmadı. Bilim insanları bu süreçte yeni çalışmalar için gece gündüz çalışmaya devam ediyorlar. İngiltere’nin en prestijli üniversitelerinden birisi olan Oxford Üniversitesi yeni bir açıklama ile dikkat çekti.  

İngiltere merkezli bir ilaç şirketi olan AstraZeneca bir koronavirüs ilacı üzerinde çalışmaların devam ettiğini ve aşı için denemelerin başladığını ifade etti. Aşı adayının kullanıma hazır hale getirilmesi için klinik ortamda çalışmalar devam ediyor. Aşı deneyleri başlarken bu süreçte koronavirüse karşı tam olarak etkili olup olmadığının araştırıldığı belirtildi. Olumlu etkilerinin tespit edilmesinin ardından üretim aşamasına geçmesi için hızlı şekilde çalışmalar devam edecek.

Kar Amacı Güdülmeyeceği Belirtildi

Üniversite ve ilaç şirketi tarafından gerçekleştirilen ortaklık anlaşmasının ardından koronavirüs aşısının başarılı olması halinde tüm dünyada herkes için ulaşılabilir olacak. Özellikle düşük ve orta gelirli ülkelerde daha hızlı şekilde dağıtılması için uluslararası ortaklarla çalışma yapılacak. Anlaşma sonrasında her iki tarafında bir kar amacının olmadığının altı özellikle çizildi. Sadece üretim ve dağıtım için ayrı bir bütçe ayrıldığı belirtildi

Yapılan açıklamalar sonrasında ilaçtan son derece umutlu olunduğunun altı bir kez daha çizildi. Bu süreçte etkilerinin onaylanması halinde zaman kaybetmeden piyasaya sürülmesi bekleniyor. Olumlu olması halinde Haziran ayında kullanıma sunulacak.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı