Dünya

İnsanlar Kendini Eve Kapatınca Avrupa’da Hava Kirliliği Azaldı

Koronavirüs salgını nedeniyle aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok Avrupa ülkesinde insanlar sokağa hayati ihtiyaçlarını karşılamak dışında çıkmamaya başlamış durumdalar. Şimdilerde ise bulaşıcılık oranı hayli yüksek olan ve DSÖ tarafından uluslararası pandemi ilan edilen Koronavirüs yüzünden hava kirliliği seviyesinde ciddi bir azalma gözlemlendi.

Tüm kıta genelinde temizlik söz konusu

Hollanda Kraliyet Meteoroloji Enstitüsü (KNMI) tarafından uydu verileri baz alınarak hazırlanan haritalara göre Avrupa kıtası genelinde nitrojen dioksit (NO2) seviyesinde ciddi bir azalma söz konusu. Bunun sebebi Koronavirüs nedeniyle insanların kendini eve kapatmasından başka bir şey değil elbette.

14-25 Mart tarihleriyle geçen senenin aynı dönemini karşılıklı kıyaslayan uzmanların ortaya çıkardığı sonuç hayli etkileyici doğrusu. Çin ve İtalya’daki NO2 seviyesinin de ölçümlenmesinde kullanılan Copernicus Sentinel-5P uydusu vasıtasıyla çekilen fotoğraflara göre hava kirliliğinde önemli bir azalma söz konusu.

Niktrojen dioksit nedir?

Benzin ve kömür gibi fosil kaynaklı yakıtların yakılması sonucu ortaya çıkan nitrojen dioksit zararlı bir gazdır. Genelde arabalar aracılığıyla doğaya salınan bu gazların en önemli salgılayıcılarından birisi de kömürle çalışan elektrik santralleridir. Koronavirüs salgınının kol gezdiği ülkelerde ekonomik hareketlilik yavaşladığı için buna bağlı olarak emisyon salınımında da ciddi bir düşüş gözlemleniyor. 

İspanya ve Portekiz gibi Koronavirüs’ün kol gezdiği ülkelerde hava kirliliği seviyesi bir önceki seneye kıyasla hayli azalmış durumda. Ancak her ne kadar kirlilik azalmış olsa da bu çevremiz ve doğa için sorunun çözülmüş olduğu anlamına gelmiyor. Salgın günün birinde bittiği zaman insanlar yeniden sokağa çıkacak, fabrikalar yeniden çalışacak ve dizel otomobiller trafikte boy göstermeye devam edecek. Bu sebeple Hollandalı bilim adamları NO2 seviyesini sürekli olarak takip altında tutacaklarını ve yönetimler için gerekli uyarılarda bulunmaya devam edeceklerini açıklamış bulunuyorlar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı