Dünya

İnsansız Gemi, Atlantik’te 400 Yıllık Bir Yolculuğa Çıkıyor.

IBM şirketinin ürettiği insansız gemi bir anımsama uğruna yola çıkacak.  Karışık ve ilginç bir konu olduğu için başlıklar halinde sizlere bu ilginç haberi aktaracağız.

Bu insansız geminin rotası, 1620’de yola çıkan Mayflower gemisinin rotasını aynen takip edecek.

Mayflower Gemisi Nedir?

Amerika ilk keşfedildikten sonra koloniler halinde Amerika’ya, Avrupa’dan insanlar göç etmişlerdir. Amerika’nın kurulması için ihtiyaç duyulan nüfusun Amerika’ya gönderilmesi için Mayflower gemisi inşa edilir. 1620 yılında Amerika’ya giriş yapan bu gemi, Amerika’nın, Birleşik Devlet olma yolundaki  en büyük kaynağıdır.

Mayflower gemisinde, 102 yolcu ve yaklaşık 30 kişilik bir mürettebat yer alıyordu. Mayflower, Plymouth açıklarından Massachusetts’e doğru yola çıktı. İki aydan fazla süren yolculuk sonrasında, Mayflower, Amerika’ya başarılı bir şekilde giriş yaptı.

Mayflower Gemisinin, Amerika’ya giriş yapmasının üstünden tam tamına 400 yıl geçti. IBM şirketi ürettiği insansız gemi, Mayflower’in üstünden 400 senenin geçmesi şerefine yola çıkacak.

Kendi Kendine Karar Veren Yapay Zeka

Dünyada Titanik gibi bir örnek olduğu için, IBM şirketi bu gemiye üst düzey yapay zeka yüklemeleri yaptı. Bu yüklemeler doğrultusunda ise bu insansız gemi, herhangi bir kötü senaryo ile karşı karşıya kaldığı taktirde kendi kararlarını kendisi verecek.  Bu karar verme sürecine rehberlik eden özellikler ise şu şekilde;

  • Işık algılama ve aralığı sensörü.
  • Radyo algılama ve kapsama sensörü.
  • Global konumlandırma sistemi. (GPS)
  • Uydu sinyalleri sensörü.
  • Kameralar.

Bu insansız gemiye,  yapay zeka algoritmalarını yüklemek için binlerce gemiden veriler alındı. Test edildi ve yüklendi.

1620’de yola çıkan Mayflower gemisi ile, 2020’de yola çıkacak olan Autonomous Mayflower insansız gemi arasında aslında pek bir fark yok. İki gemide de aynı özellikler var. Bir tanesi 1620’ye göre tasarlanan, diğeri de 2020’ye göre tasarlanan.

2020 Model Mayflower Ayrıca Çevre Dostu

Yeni model 2020 Mayflower, yapacağı 400 yıllık yolculuk boyunca, Hem 400 yıl önceye Amerika’ya varışın anısına yola çıkacak hem de okyanustaki plastik çöpleri tespit edip toplanmasında yardımcı olacak. Kısaca bu geminin görevi sadece bir anı uğruna yola çıkmak gibi gözükse de aslında okyanusların temizliği içinde büyük bir görevi var.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı