DünyaGündemYaşam

Instacart’da Corona Yoğunluğu

Amerika ve Kanada’da Uber’in sahibi olduğu Uber Eats, Grubhub ve Postmates gibi evlere gıda servisi yapan uygulamaların dişli rakibi Instacart, Corona virüsü nedeniyle evlerinde kalan insanların siparişlerinin artmasıyla birlikte adeta krizi fırsata çevirmiş durumda. Şirket, online platformlarda yaptığı açıklamaya göre 300 bin yeni kişiye istihdam olanakları sağlayacağını duyurdu.

Özellikle home-ofis çalışma kültürünün artması ve insanların yemek yapmak için ayıracakları vakti başka şeylerde değerlendirmek istemesi nedeniyle evlere yemek servisi sektörü tüm dünyada hızla büyümektedir. Dünya genelinde Corona virüsünün “pandemi” yani salgın olarak açıklanmasından sonra, insanlar salgının bir an önce son bulması ve daha fazla yayılmaması için evlerine kapanmış durumdalar. Haliyle, böyle olunca da online uygulamalar kanalıyla evlere yiyecek teslimatı isteyenlerin sayısında aşırı bir artış görülmektedir. Instacart ise bu duruma cevap verebilmek, dağıtım ağını güçlendirmek ve daha hızlı teslimat yapabilmek için işe alacağı yeni 300 bin kişi ile operasyonlarını sağlamlaştırmak istiyor.

Instacart Nasıl Çalışıyor?

Instacart, özellikle Amerika’ya yeni giden veya ek gelir elde etmek isteyenlerin kendi araçlarıyla “sipariş başı” çalışma mantığıyla hareket ediyor. Bir araba, sigorta ve ehliyete sahip olan kişiler uygulamayı indirip sisteme üye olduktan sonra, hemen dağıtıma başlayabiliyor. Amerika ve Kanada’da sonradan çıkan ama en hızlı yayılan Instacart, teslimat yapanlara sipariş için gidilen mesafeye göre ödeme yapıyor. Uygulamaya üye olup dağıtım yapmak isteyen bir kişi, ortalama günde 8 saat mesai yaparak yaklaşık 150 dolar civarında kazanç elde edebiliyor. Ayrıca Amerika ve Kanada’daki bahşiş kültürünü de göz önünde bulundurursak, bu kazancın daha da yukarı seviyede olacağını söyleyebiliriz. Kazancın bu kadar yüksek olmasının sebebi ise, özellikle Amerikan kültüründeki “zahmetsiz tüketme” alışkanlığındaki insanların her gün ve düzenli olarak uygulamayı kullanıp yiyecek siparişlerini dışarıdan vermelerine bağlanabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı