DünyaTeknoloji

İrlanda Salgına Karşı Vatandaşlarını Mobil Uygulama ile Takip Edecek

İrlanda vatandaşları kısa bir süre içinde gönüllü olarak cep telefonlarına yükleyecekleri uygulama vasıtasıyla sağlık görevlilerinin hareketlerini takip edebilmelerini sağlayacak. Yetkililer bu sayede Koronavirüs’e yakalanan bir kişinin hastalığı başka insanlara bulaştırıp bulaştırmadığını tespit etmeyi amaçlıyorlar.

Bizdeki Sağlık Bakanlığı gibi çalışan İrlanda Sağlık Hizmetleri Yönetimi (HSE) tarafından yapılan açıklamada “Covid-19’la mücadelede teknolojinin bize sağladığı en önemli kolaylıklardan birisi olacak” şeklinde nitelenen uygulamanın 10 güne hazır olacağı belirtildi. Zaten 10 güne kadar da ülke genelindeki enfeksiyon oranının pik yapması bekleniyor.

Benzer uygulamalar başka ülkelerde de hayata geçiriliyor

İrlanda mobil uygulama aracılığıyla vatandaşlarının hareketlerini takip altına almak isteyen ilk ve tek ülke değil. Benzer bir girişim daha önce de ABD ve İngiltere’de hayata geçirilmişti. Mesela Londra’daki King’s Koleji, insanların soruları cevaplayarak virüse maruz kalma ihtimalini öğrenebilecekleri bir uygulama geliştirmişti. 

Keza yine İngiliz hükümeti mobil ağ operatörlerinden vatandaşların lokasyon verilerini talep etmişti. Bu verilerle insanların izolasyon kurallarına ne ölçüde uyduklarının takibi sağlanabiliyor.

Salgının yayılma hızının azalması amaçlanıyor

İrlanda hükümeti bu gibi önleyici uygulamalar sayesinde hem virüsün yayılma hızını düşürmek, hem de potansiyel taşıyıcılarla temas halinde olan sağlık çalışanlarını korumak istiyor. 

Şuan için 1,400’den fazla sağlık çalışanını manuel olarak temas takibi üzerine eğiten HSE, yakın gelecekte bu sayıyı 4,000’e çıkarmayı planlıyor. Her gün ortalama 5 bin civarında Koronavirüs testinin gerçekleştirildiği İrlanda önümüzdeki haftalarda bu sayıyı günlük 15 bine çıkarmak niyetinde. 

Avrupa’nın geri kalan birçok ülkesinde olduğu gibi İrlanda’da da insanlar ilaç ve market alışverişi haricinde evlerinden dışarı çıkmıyor ve birbirleriyle temas etmiyorlar. Ancak alınan tüm önlemlere rağmen ülkede teyit edilmiş 2 bin 615 vaka var ve şu ana dek 46 kişi hayatını kaybetti. İnsanlara en az 12 Nisan’a kadar evlerinde kalmaları öneriliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı