Dünya

İtalya Normal Hayata Dönmeye Başladı!

Tüm dünyayı etkileyen corona virüs salgınından birçok ülke etkilendi ve en çok etkilenen ülkeler arasında İtalya’da bulunmaktadır.Ülkede normal hayata dönmek için adımlar atılmaya başladı.

Dünya genelinde 3,5 milyona yakın kişiye bulaştı ve 244 binden fazla kişi de hayatını virüs sebebi ile kaybetti.İtalya’da toplam vaka sayısı 209 bine ulaşırken 28 binden fazla kişide hayatını kaybetti.

Corona virüsün neden olduğu hastalık sonucu ölen kişi sayısında İtalya, dünya genelinde ikinci sırada bulunmaktadır.

Başbakanlık açıklaması ile resmiyet kazanan ve “virüsle yaşanacak dönem” olarak ifade edilen 2. aşamada bulunan inşaat, imalat ve toptan ticaret sektörleri tekrar faaliyete başlayacak.İkinci aşama ile birlikte 4,4 milyon kişinin işbaşı yapması beklenmektedir.

Zorunlu ihtiyaçlar dışında sokağa çıkma yasağının bulunduğu Güney Avrupa ülkesinde 4 mayıstan itibaren sokağa çıkma yasağının hafifletileceği bildirildi. 1 metrelik sosyal mesafeyi korumak şartı ile insanlar aileleriyle görüşebilecekler.

İkinci aşamada, sokağa izin belgesiyle çıkma kural yine devam edecek, insanlar evlerine yakın yerlerde toplu olmamak şartı ile spor yapabilecek.Aynı kural parklar ve bahçelerde de geçerli olacak.Nefes darlığı çekenlerin veya ateşi 37,5 derecenin üstündeki kişiler sokağa çıkamayacak.Bunun yanında tüm alanlarda maske kullanımı zorunlu olacak.

İtalya’da sosyal yaşamı normalleştirme çalışmaları başladı.

Roma ve Milano gibi nüfusu çok olan şehirler başta olmak üzere belediye toplu taşıma araçlarındaki oturma düzeni değiştirildi. Yeni oturma düzenine göre sosyal mesafeye oldukça dikkat edildi. Toplu taşıma araçlarında taşıma kapasitesinin yarısından fazla yolcu alımına izin verilmeyecek. Bu önlemlere ek olarak Roma Belediyesi, bisiklet ve scooter gibi araçların kullanımına yöneltmek amacı ile ek olarak 150 km bisiklet yolu yapacağını belirtti.

İkinci aşama içinde bulunan üniversitelerin sınıf ve amfilerinde, sosyal mesafeye uymak şartıyla mezuniyet sunumlarının ve sınavların yapılabileceği açıklandı. Bir diğer yandan okullar da eylül ayına kadar kapalı kalmaya devam edeceği açıklandı. İşçileri işten çıkarmanın yasaklanması süreleri de uzatılarak 5 aya çıkarıldığı belirtildi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı