Dünya

Kadın Astronotların İlk Uzay Yürüyüşünü Nereden İzliyoruz?

Eğer mısırınızı kapıp telefonlarınızın alarmını kurarak bu heyecanlı ana canlı şahit olmak istiyorsanız 18 Ekim Perşembe günü Türkiye saatine göre gece 3:30’da başlayacak olan yayın, canlı olarak NASA’nın kendi kanalından ve web sitesinden verilecektir. Eğer her şey yolunda giderse fiili olarak astronotların Uluslararası Uzay İstasyonunu terk edip dışarı çıkmalarının ise gece 4:50 civarına denk geleceği düşünülmektedir.

Apollo 11 görevi ile 1969 yılında Ay’a ilk ayak basan Neil Armstrong, ‘’Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım.’’ sözlerinin tarihe yazılmasının üzerinden geçen tam 50 yıl sonucunda NASA’nın kadın iki astronotu Uluslararası Uzay İstasyonu’nun dışına çıkarak Dünya’nın yörüngesinde boşlukta asılı kalmayı tecrübe edecekler ve biz de onların bu muazzam tecrübesine dair her şeyi tek ve biricik evimiz olan Dünya’dan canlı olarak izleyebileceğimizi belirtelim ve yayına You Tube erişimini de hemen aşağıya bırakalım.

Astronotlar Neden Uzay İstasyonunun Dışına Çıkıyor?

Görevin esasında geçtiğimiz mart ayında olması planlanmıştı fakat uzay kıyafetleri ve eksik yedek parça gibi sorunlardan ertelenmek zorunda kalınmıştır ve sonunda astronot Christina Koch ve Jessica Meir için büyük gün gelip çatmıştır.

Koch ve Meir, Uzay İstasyonu’nun dışına tamir yapmak ve özellikle de yeni bataryaların kurulumu için çıkacaklardır.

Bu görev, Meir için ilk, Koch için ise dördüncü uzay yürüyüşü olurken tamamı kadın astronot olan bir takımın ilk uzay yürüyüşü olacaktır.

Durumun bir ilk olması yanında bundan sonraki Uzay İstasyonu ve onun daha ötesi için gerçekleştirilecek görevlerde daha çok kadın görebilmemiz açısından öncü bir görev olması da olayın diğer önemli yönlerinden biridir.

Ayrıca bu durum, yaptıkları iş açısından cinsiyetlerinin vurgulanıyor olmasının bir öneminin olup olmadığı şeklinde sorulduğunda ise gelen cevap şöyle olmuştur.

’Yapıyor olduğumuz işin tarihsel doğasından ötürü bunun önemli olduğunu düşünüyorum. Buna benzer hikayelere sahip olan insanlardan ilham alıp motivasyonunu arttıran çok fazla insan var ve bu durumun da hikayemizin anlatılması açısından önemli bir ayrıntı olduğunu düşünüyorum.’’ demiştir Koch.

space.com’un sunduğu verilere göre şimdiye kadar uzaya giden 566 insandan sadece 64 kişisi bayandı. Bunlardan hala hazırda NASA’da astronot olarak çalışanı ise 38 kişidir ve bu 38 kişiden sadece 12’si bayandır.

Tüm bunlara ek olarak NASA’nın 2024’e kadar Ay’a bir kez daha insan göndermeyi planladığını ve gidecek olan takım içinde kadın astronottun da bulunduğunu belirtelim. Belki 1960’lardaki kadınlar uzaya gitmeyi hayal edemiyorlardı ama günümüzde böyle bir şansa sahipler ve Dünya’ya çok çok uzaktan bakabilmek, o muhteşem görsele şahit olabilmek, bu inanılmaz heyecanlı bir durum ne derseniz?

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı