Dünya

Kişiselleştirilmiş Coronavirüs Maskeleri Geliyor

Corona Virüsü ve benzeri salgın hastalıklardan korunmak için maske takmak Türkiye’de hala yeterince yaygın değil fakat maske kullanımı yurt dışında büyük önem taşıyor. Bulaşıcı hastalıklardan korunmanın en etkili yöntemi olan maskeler özellikle Corona Virüsü salgını sebebiyle büyük talep görüyor. Maske kullanımı esnasında akıllı telefonların yüz tanıma teknolojisinin kullanılamaması üzerine bir girişimci kişiye özel maske üretmeye başladı. 

Corona Virüsü Maskesi Yüksek Koruyuculuğa Sahip

Covid-19 adıyla da bilinen Corona virüsü ortaya çıktığı günden beri hız kesmeden yayılmaya devam ediyor. Henüz kesin bir tedavisi veya aşısı mevcut olmayan virüsün bulaşıcılık oranı çok yüksek. Bu sebeple özellikle toplu taşıma araçları ve benzeri kalabalık yerlerde maske kullanmak oldukça önemli ve etkili bir çözüm.

Kişiselleştirilmiş Coronavirüs Maskeleri Geliyor

Hava yoluyla bulaşan Corona virüsü başta olmak üzere damlacıklarla taşınan pek çok bakteri ve virüse karşı koruma sağlayan maskelerin kullanımı günlük hayatta bazı konularda dezavantaj yaratabiliyor. Özellikle maskelerin yoğun kullanıldığı ülkelerde yüzünde maske olan kişilerin Face ID ve benzeri yüz tanıma teknolojilerini kullanamamaları büyük sorun yaratıyor. 

Virüs Maskeleri Kişiselleştirilecek

Ürün tasarımcısı ve aynı zamanda sanatçı olan Danielle Baskin Twitter hesabında yaptığı paylaşımla insanların hayatını kolaylaştıracak bir maske tasarımı üzerinde çalıştığını duyurdu. N95 maskesi Corona Virüsü ve benzeri virüslere karşı oldukça etkili. Sanatçı ve tasarımcı Baskin de Face ID ve benzeri yüz tanıma sistemleriyle uyumlu N95 virüs maskelerini paylaştı. 

Maskeler kişinin fotoğrafı doğrultusunda hazırlanıyor ve takıldığında maske takılmamış gibi gerçekçi bir yüz görünümü sağlıyor. Böylece yüz tanıma sistemleri kişinin maskesini çıkarmasına gerek kalmadan kullanılabiliyor.

Kişiselleştirilmiş tasarımlarıyla hem günlük hayatta kullanılabilen hem de telefonların kilidini açmada etkin rol oynayan maskeler yalnızca virüsten korunmak isteyen kişiler tarafından değil, hastane çalışanları tarafından da yoğun ilgi görüyor. Özellikle çocuk hastanelerinde çalışan doktor ve hemşirelerin ilgisini çeken maskelere olan talep hızla artıyor.

Kişiselleştirilmiş Virüs Maskesinin Lansman Tarihi Belli Değil

Tasarımcı Baskin Corona Virüsü salgını sebebiyle acil maske ihtiyacının yaşandığını belirterek seri üretime geçecek kadar fazla maske almadığını ve henüz bu sistemin tüm yüz tanıma teknolojilerine uygun olup olmadığının test edilmediğini söylüyor. 40 dolar ücreti bulunan kişiselleştirilmiş maskeler büyük ilgi çektiğinden lansman tarihi henüz açıklanmasa da üzerinde çalışılmaya devam ediyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı