Dünya

Kitty Hawk, Flyer’ın Sonunun Geldiğini Açıkladı

Google kurucularından olan Larry Page tarafından desteklenen Kitty Hawk şirketi, geçtiğimiz yıllarda tanıttığı Flyer isimli elektrikli kişisel ulaşım aracını tanıttı. Şimdilerde ise Flyer aracından kötü haberler gelmeye devam ediyor.

Google’ın kurucularından da destek alan Kitty Hawk ekibi , geçtiğimiz yıllarda tanıttığı Cora ve Flyer isimli elektrikli ulaşım aracına bir yenisini daha ekledi. Heaviside isimli bu araç Flyer’ın sonunu getirmiş gibi görünüyor. Gücünü yüzde yüz elektrikten alan ve on adet motor ile çalışan bu hava aracının birden fazla pervanesi de bulunmakta.

Flyer Kadrosu Dağıtıldı

Sadece Google’ın kurucularından değil NASA’nın servis sağlayıcılarından biri ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nun ana yüklenicisi olan Boeing tarafından da desteklenen bu şirketin, Flyer isimli elektrikli kişisel ulaşım aracında çalışan kadroyu büyük ölçüde dağıttığı söyleniyor. Kadronun bazılarının da Heaviside projesine aktarıldığı bilgisi söylentiler arasında.

Bundan sonra Flyer üretiminin devam edilmeyeceğini açıklayan Kitty Hawk akıllarda soru işareti bıraktı. Cora isimli elektrikli uçağın sonunun da Flyer gibi olup olmayacağı merak ediliyor.

Son açıklamalara göre bu şirket çalışmalarının ve zamanının birçoğunu üçüncü hava aracı olan ve tek kişilik olarak kayıtlara geçen Heaviside üzerinde harcamayı düşünüyor. Sebepleri ise helikopterlere oranla fark edilecek şekilde çok sessiz olması ve şehir içinde kullanımının çok rahat olması olarak söyleniyor.

Heaviside Ulaşım Aracının Açıklanan Özellikleri

İniş ve kalkışları dikey olarak açıklanan bu ulaşım aracında 8 adet pervaneli motor bulunuyor. Pilleri tam dolu olduğunda 160 km menzil sunuyor. Açıklamalara göre 48 kilometrelik yolu 192km/s hızda iken 15 dakikada alabilen Heaviside, 6 metre kanat açıklığına sahip ve manuelin yanında ikinci seçenek olarak otonom uçma yeteneği de mevcut.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı