Dünya

Korkulan Oldu! Koronavirüs Paniği: İkinci Dalga Geldi!

Koronavirüs etkisini dünya üzerinde tamamen kaybetmeden, ikinci dalga uyarıları yapılmaya başlanmıştı. Pek çok kişiyi endişelendiren ikinci dalga konusunda farklı açıklamalar yapıldı. Son oalrak Güney Kore’de 5 Nisan’dan beri en yüksek günlük vaka sayısı açıklandı. Ülkede son 24 saat içinde 79 yeni vakanın görüldüğü belirtildi. Özellikle uluslararası kamuoyu corona virüsü vaka sayısında karşılaşılan bu ani artış ile birlikte “Güney Kore’de ikinci dalga korkusu” ve “Corona virüsünde ikinci dalga geldi” yorumlarını yaptı. Sağlık Bakanı Yardımcısı Kim Gang-lip ise ‘54 vaka Bucheon’daki bir kargo merkezindeydi. Burası Seul’un merkezine 25 dakikalık mesafede’  Gang-lip aynı zamanda bu konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını aktardı.

DSÖ ise, bazı ülkelerde koronavirüsün düşüşe geçmesine rağmen “anında ikinci dalgayla” karşılaşılabileceğini açıkladı. DSÖ Acil Durum Bölümü’nü yöneten Dr. Ryan salgının yavaşladığını hatırlattı fakat; “Buna rağmen Orta ve Güney Amerika’da, Güney Asya’da ve Afrika’da salgın hız kazanıyor. Salgın genelde dalgalar halinde geliyor. Bu da salgının ilk dalgasını atlatan bir yerde bu yılın sonunda tekrar salgın patlayabilir. Ayrıca önlem ve yasaklar çok erken kaldırılırsa enfeksiyon oranı da artabilir. Normalde ikinci dalgadan bahsettiğimizde ilk dalganın ardından geldiğini söyleriz ve bu genelde birkaç ay sonra olur. Ve birçok ülke için bu birkaç ay çok yakın bir zaman olabilir. Fakat bunun da bilincinde olmalıyız ki bu salgın her an sıçrama yapabilir. Virüsün düşüşte olması demek bu düşüşün devam edeceği anlamına gelmez. Avrupa ve Kuzey Amerika’daki ülkeler kamu sağlığını, sosyal mesafeyi, izleme önlemlerini ve test yöntemlerini ön planda tutmalı. ” ifadelerinde bulundu.

Dün ise Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Alpay Azap, bir televizyon programına katıldı. Katıldığı kanalda soruları yanıtladı. Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Alpay Azap ikinci dalga ile ilgili “Yaz aylarında beklemiyoruz ama sonbahar, kışta 2020 yılının sonlarına doğru bir ikinci dalga olma olasılığı var gerçekten.” ifadelerinde bulundu.

  • Azap ayrıca;‘Bunun sebebi de işte havaların soğumasıyla birlikte bu solunum virüsleri tıpkı grip, nezle yapan virüsler gibi, kapalı ortamları severler, iyi havalandırılamayan ortamları severler. Soğuk havayı severler ve ultraviyole ışınlarından da hiç hoşlanmazlar.
  • Dolayısıyla havaların soğumasıyla tam da onların seveceği, daha kolay bulaşabileceği, insanlar arasında daha kolay dolaşabilecekleri bir ortam oluşmuş oluyor.
  • Grip nasıl ki kasım, aralık aylarında artış gösterir, ocak şubat gibi çok grip vakası görürüz, sonra havaların ısınmasıyla birlikte grip vakaları azalır, yazın tek tük grip vakasıyla karşılaşırız, bu virüs de aynen onun gibi.
  • Zaten çok benziyor pek çok özelliği grip virüsünü andırıyor.
  • Bu nedenle bu virüste de biz, sonbahar kış aylarında bir ikinci artış bekliyoruz. Ama yaz aylarında ciddi bir artış olması, ikinci dalga olmasını beklemiyoruz.’ açıklamasında bulundu.

 Öte yandan geçtiğimiz gün Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, ‘Salgını kontrol altına almak için dünya nüfusunun yarısının bağışıklık kazanması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Alpay Azap, “Virüsün kontrol altında olabilmesi için kitle bağışıklığının kabaca toplumdaki oranı yüzde 50-60 olması gerekecek. Yani dünya nüfusunun yüzde 50 ya da 60’ının bu virüse artık bağışık hale geçmesi gerekiyor.’diyerek salgının 20-24 ay sürebileceğini belirtti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı