Dünya

Korona Bitmeden Şimdi De Dev Katil İlk Kez Göründü!

2020 yılı tüm dünya için büyük olumsuzluklar ile başladı. Özellikle dünyanın doğal afetlerle olan sınavı bu yıl oldukça zorlu geçiyor. Koronavirüsün ardından Vespa Mandarinia adıyla bilinen dev katil arılar ABD’de görüldü.

Kuzey Amerika topraklarına ulaştığı resmen açıklanan katil arılar bilim adamlarının paniğe kapılmasına yol açtı. ‘Katil arılar’ olarak da bilinen dev Asya eşek arıları ilk kez ABD ve Kanada’da görüldü. Söz konusu arılar Doğu Asya’nın ılıman ve tropik ikliminde yaşıyor ve her yıl ortalama 50 insanın ölümüne neden oluyor. Kasım 2019 da   ise Kuzey Amerika’nın batı kıyısında birden çok sayıda katil eşek arısına rastlandığı belirtildi, arıların bölgeye nasıl ulaştıkları ise bilinmiyor. Söz konusu arıların, bal arılarının iki katından daha büyük olan dev iğnesinde  kalbi durdurabilen ve anaflaktik şoka yol açan zehir bulunduğu ortaya çıktı.

Washington Devlet Üniversitesi’nden bilim insanı Susan Cobey; “Büyük sarı-turuncu yüzleriyle karikatürden fırlamış bir canavar gibiler” ifadelerinde bulundu. Kanadalı arıcı Conrad Bérubé ise; “Sanki tenime kırmızı uçlu bir raptiye batmış gibiydi, saldırı sona erdiğinde ise kanıyordu. Yedi kez saldırıya uğradım ve hayatta kaldığım için şanslıydım.”dedi.

Diğer arıları da katleden Vespa Mandarinia adıyla bilinen arılar Temmuz- Kasım arasında aktif olarak biliniyor. Bilim adamları ise dev arılar Kuzey Amerika’nın tümüne hakimiyet kurmadan hepsini bulup avlamayı hedefliyor.

Son olarak geçtiğimiz gün ABD Başkanı Donald Trump konuyla ilgili çarpıcı bir iddiada bulundu. Koronavirüsün  Vuhan’daki bir laboratuvardan çıkmış olduğu iddialarına dair Trump’a, “Vuhan Viroloje Enstitüsünün virüsün kaynağı olduğuna dair size yüksek derecede güven veren bir kanıt gördünüz mü?” şeklinde soru yöneltildi. Trump yanıt olarak, “Evet gördüm.”dedi. Basın mensuplarının ısrarla konu hakkında detay istemesine karşın Trump, ” Çin bunu kasıtlı olarak ya da yanlışlıkla yapmış olursa olsun araştırmacılarımız bu konuda çalışıyor. Size şu anda daha fazlasını söyleyemem.” ifadelerinde bulundu.

Dünyada hızla koronavirüs yayılmaya devam ederken virüsün aşısı ve tedavisi ile ilgili çalışmalar hala devam etmekte. Dünya genelinde can almaya devam eden virüsün Çin’in Wuhan kentindeki hayvan pazarlarından yayıldığı iddia edilmişti.

ABD ve Çin’de bazı politikacılar ise koronavirüsün biyolojik silah olarak laboratuarda üretildiğini düşünüyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı