Dünya

Koronavirüs Şeklinde Dolu Yağdı!

Sıfır noktası Çin’in Wuhan kenti olarak kabul edilen ve tüm dünyaya zor günler yaşatan koronavirüs ile ilgili oldukça ilginç bir gelişme daha yaşandı. Belirtilenlere göre Meksika’da bir kentte koronavirüs şeklinde dolu taneleri yağdı. Dolu tanelerinin şekli koronavirüse benzetilince, halk arasında “Bu bir işaret” gibi söylentilere sebep oldu. Bölge sakinlerinin çoğu koronavirüs şeklindeki dolu tanelerini, “göklerden gelen bir işaret” olarak değerlendirdi.

Koronavirüs Şeklinde Dolu Yağdı!

Dünya Meteoroloji Örgütü danışmanı ve meteorolog Jose Miguel Vinas ise dolu tanelerinin şeklinin ‘tamamen normal’ olduğunu belirtti. Vinas, “Fırtına içerisindeyken dolu taneleri küçük küresel formlar olarak başlarlar ve üstlerinde buz katmanları biriktirirler. Çok güçlü fırtınalar sırasında, dolu taneleri halihazırda büyükken çarpıştıkları zaman pek çoğu birbirine kaynaşır; birlikte parçalanıp sıkışırlar. Bu da buzdan çıkıntılara neden olur” ifadelerinde bulundu.

Benzer bir olay daMart ayında Japonya’da yaşanmıştı. Japonya’ya yağan yağmur ‘siyah renkli’ olmasıyla dikkat çekti ve paniğe yol açtı. Petrolü andıran yağmur Tokyo yakınlarındaki Ageo, Iwatsuki, Kuki veHasuda bölgelerinde etkili oldu. Asya ve Uzak doğu ülkelerinde bir süredir paniğe yol açan çeşitli problemler yaşanıyor. Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı ilgilendiren Koronavirüs’ün ardından Japonya’da da siyah renkli yağmur paniği yaşandı.

Sosyal medyada yapılan paylaşımlara ve haber sitelerinin paylaştığı bilgilere göre 2 Mart’ta Saitama Bölgesine ve Hasuda şehrine yağan yağmur pek çok insanı korkuttu. Pek çok kişi yağmurdan rahatsızlık duydu. Yetkililerin yağmurdan rahatsızlık duyanlardan pek çok şikayet aldığı belirtildi. Yağmurdan alınan örnekle yapılan ilk testlere göre yağmurun radyasyonla ya da havadaki herhangi bir maddeyle ilgisi olmadığı belirlendi.

Yağmurun nükleer silahlar ve tesislerle ilgili bir durum olmadığı da yapılan ilk testlerle belirlendi. Bilindiği üzere Japonya çevresinde 100’den fazla aktif yanardağ bulunuyor. En son 2019 yılında Japonya’nın doğusunda yer alan Asama Yanardağı’nda patlama meydana gelmişti. Yetkililer çeşitli volkanik akıntıların olabileceği konusunda uyarılarda bulunmuştu. 2 Mart’ta Tokyo yakınlarındaki Ageo, Iwatsuki, Kuki veHasuda bölgelerinde yağan siyah renkli yağmurun da bir yanardağ ile ilgisi olup olmadığı merak konusu oldu.

Sık sık çeşitli ilginç doğa olaylarının yaşandığı Japonya’da 2017’de de yılana benzeyen garip şekilli bir bulut görülmüştü. Aynı zamanda çeşitli tsunami ve şiddetli deprem felaketleri yaşanan Japonya’da yağan siyah yağmurun da böyle bir felaketin habercisi olabileceği ihtimali bile oldukça korkutuyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı