Dünya

Mark Zuckerberg, Twitter-Trump Tartışmasında Tarafını Belli Etti!

Sosyal medyada hakimiyetini sağlayan Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, ABD Başkanı Donald Trump’ın paylaşımlarına ‘gerçeklik kontrolü etiketi’ koyan Twitter’ı alttan alttan eleştirdi.Zuckerberg, kendileri dahil hiçbir sosyal medya alanının “gerçeğin yargıcı olmaması” gerektiğini düşüncesinin arkasında durdu.

Dünyanın öncüsü sosyal medya platformu Facebook’un kurucusu isim olan Mark Zuckerberg, Twitter ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki münazaraya dair dikkat çekici bir yorum söyledi.Fox News kanalından Dana Perino ile bir röportaj yapan Zuckerberg, “Facebook’un, insanların çevrimiçi olarak söylediği şeylerde gerçeğin yargıcı olmaması gerektiğine ciddi bir şekilde inanıyorum” dedi.

Facebook’ta insanları oy kullanmamaya sürükleyen reklamları kaldırmalarına rağmen, Trump’ın gelecek kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde posta yoluyla oy kullanılmasının hileli seçimlere fırsat sunacağı yönündeki düşüncelerini topluluk kurallarını ihlal etmediğini vurgulayan Facebook CEO’su, bu konuda Twitter ’dan farklı bir politikalarının olduğunu söyledi.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Trump’ın söylediklerinde hatalı bir şey olmadığını savundu.

Zuckerberg ayrıca Trump’ın sosyal medya şirketlerine sansür uygulama girişiminin “doğru refleks” olmadığını da sözleriyle vurguladı.Tweetlerin altına bilgi doğrulama hashtag koyan Twitter’ı ifade özgürlüğünü sınırlandırmakla ve ABD seçimlerine müdahale etmekle suçlayan Trump, sosyal medya şirketleri hakkında bir başkanlık kararnamesi imzalayacaklarını dile getirmişti.

“Sosyal medyayı sıkı bir şekilde düzenleyeceğiz ya da kapatacağız” diyen ABD Başkanı, ‘gerçeklik kontrolü etiketi’ ile başlayan tartışmayı farklı bir noktaya taşımıştı.Trump’ın söz konusu düzenleme konusunda ciddi olup olmadığını ise önümüzdeki zamanlarda anlayacağız.

Trump, sosyal medya şirketlerine sansür uygulama tehdidinde bulunmuştu.Diğer yandan, Twitter CEO’su Jack Dorsey bugün yaptığı paylaşımlarda, isim telaffuz etmeden hem Trump’a hem de Zuckerberg’e yanıt verdi. Dünyanın herhangi bir yerindeki seçimlerle ilgili yanlış veya tartışmalı bilgileri açığa çıkarmaya devam edeceklerini belirten Dorsey, “Elbette bu bizi gerçeğin yargıcı yapmaz. Hedefimiz çelişen ifadelerin noktalarını birleştirmek ve ihtilaflı bilgileri yansıtmak, böylece insanlar kendileri bir yargıya varabilir” ifadelerini kulland

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı