Dünya

Mars’a İsmini Gönder Kampanyasında Sona Varıldı

NASA, 2020 yılında Mars’a göndermeyi planladığı uzay aracına ismini yazdırmak isteyenler için ‘Mars’a İsmini Gönder’ adı altında bir kampanya başlattı. Dünya genelinde başlatılan bu çalışma her kesi tarafından büyük bir ilgi ile karşılanmış durumda.

Mars Biletini Nasıl Alacaksınız?

Mars’a isim gönderme 2020 yılında olacak. İsim gönderebilmek için başvuru son tarihi ise 31 Eylül 2019. Yani Mars’a isminizi göndermek istiyorsanız acele etmenizde fayda var. Çığır açan bir gelişme olarak nitelenen kampanya için NASA kişiye özel çipler üretecek. Uzay aracına yerleştirilecek olan bu çiplerde kampanyaya katılan kişilerin isimleri bulunacak. Ayrıca NASA tarafından hazırlanan ve üzerinde isminizin bulunduğu uzay biletleri de katılımcılara hatıra olarak verilmekte.

Türkiye’den de katılım oldukça fazla. Temmuz 2020’de yola çıkacak araca ismini yazdırarak Mars’a isim göndermek isteyenlerin yarısından çoğunun ülkemizden olduğu ifade edilmekte. Rusya ise katılımını en az olduğu ülkeler arasında yer almakta. Temmuz ayında yola çıkacak olan aracın Şubat 2021’de Mars yüzeyine inmesi beklenmekte.

Neden MARS’a İsim Gönder Kampanyası?

Mars, gökyüzündeki kızıl görüntüsü ile bütün insanlık tarihi boyunca hep dikkat çekmiştir. Günümüzde de birçok insan onu Kızıl Gezegen olarak tanımaktadır. Roma mitolojisindeki savaş tanrısı da Mars’ı bize hatırlatmaktadır.

Yüzeyi ile dünya benzerliğinin olması araştırmacıları bu gezegeni incelemeye yönlendirmiştir. Volkan, vadi ve çöl gibi birçok oluşum yerküre ile benzerlik göstermektedir. Ayrıca dönüş hızı da neredeyse dünyamız ile aynı ve mevsim dönemleri birbirine çok yakındır. Güneş sisteminin bilinen en yüksek dağı olan Olimpos Dağı, Mars yüzeyindedir.

Yüzeyinde Su Tespit Edilmişti

Uzay bilim adamlarının Mars’a önem vermeleri elbette dünyamıza şeklen benzemesi değildir. Yapılan araştırmalar ve gönderilen uzay araçları, Mars’ın yüzeyinde su olduğunu kanıtlamışlardır. Özellikle kutup bölgelerinden alınan örneklerde suyun bulunması bilim adamlarını heyecanlandırmıştır. Bu demektir ki Kızıl Gezegen, Güneş Sistemi üzerinde dünya dışında hayat belirtilerinin olabileceği bir gezegendir. Bu nedenle MARS araştırmaları önemli bir noktaya gelmiştir.

NASA’nın internet sitesi üzerinden isim, soy isim ve ülkenizi belirten alanları doldurduktan sonra mail adresinizi de girerek, gönder butonu ile siz de MARS’a ismini gönder kampanyasına katılabilmekte, heyecana ortak olabilmektesiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı