Dünya

Oxford Üniversitesi Aşı İhtimalleri Üzerine Açıklama Yaptı

Corona virüs salgını tüm dünyada can almaya devam ediyor. Vaka sayısı da her geçen gün artarken bazı bölgelerde kontrolden çıkmış durumda. Bilim insanları corona virüs aşısının bulunması için çalışmalar yapmaya devam ediyorlar. Yeni bir virüs olması nedeniyle henüz pek bir bilgi bulunmuyor.

Aşı çalışmalarının devam ettiği bilinirken Oxford Üniversitesi tarafından bazı açıklamalar yapıldı. Zamana karşı yarışın başladığı zor günlerde neredeyse hiç uyumadan bilimsel çalışmalar sürdürülüyor. Oxford Üniversitesi tarafından aşı çalışmalarının denenmesi için 510 sağlıklı ve gönüllü kişinin projeye dahil olduğu öğrenildi.

Aşılar Ne Zaman Kullanıma Sunulacak

510 gönüllü kişinin yaşı 18 ile 55 arasında değişiyor. Birkaç hafta sonra aşı denemelerinin başlaması bekleniyor. Bunun öncesinde aşılar hayvanlar üzerinde de denenecek ve sonuçlarına bakılacak. Edward Jenner Aşı Araştırmaları Endtitüsü tarafından yapılan değerlendirmeler sonrasında aşı hakkında merak edilen sorulara yanıt verildi.

Aşılar sıfırdan tasarlandığı için şimdiye kadar beklenmedik bir hızda devam ediyor. Bir süre sonra denemeler yapılmaya başlanacak. Aşılamanın mantığını değerlendirebilmek için kritik bir sürece ihtiyaç duyuluyor. Aşılar bu süreç içerisinde erken dağıtıma çıkabilir. Bu süreçte aşıların denenmesi için corona virüse yakalanmayan insanlara ihtiyaç duyuluyor. Durumun gözlemlenebilmesi ve aşının etkili olup olmadığının anlaşılması için aylar geçmesi gerekebiliyor. Böyle bir durum karşısında da beklenilenden çok daha uzun sürebilir. Henüz aşı için tam tarih verilmiyor ancak Nisan ayı itibariyle aşı denemelerine insanlar üzerinden başlanması da umut verici bir çalışma olarak ifade edildi.  

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı