DünyaGündem

Pandemi Nedir?

Pandemi, Dünya genelinde birden fazla kıtada yayılan bir salgın hastalıklara verilen genel bir tabirdir. Ülkelerde sıkça görülen hastalıklara karşı önlem alınması için ve bu hastalıklarla karşılaşılması durumunda başvurulacak kliniklerin önceden belirlenmiş olabilmesi için pandemi tabiri kullanılmaktadır.  2009 yılında domuz gribi de şuanda korona virüs salgınında olduğu gibi pandemi hastalık olarak kabul edilmişti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bir hastalığın pandemi hastalık olabilmesi için aşağıdaki üç kriterinde olması gerektiğini söylüyor;

  • Yeni bir virüs olması
  • İnsanlara kolayca geçebilmesi
  • İnsandan insana kolay ve sürekli bulaşması

Pandemi  Hastanesi Nedir?

Pandemi hastanelerinin belirlenmesi için Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü 81 vilayette ilgili makamlara yazılı açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada;

Sağlık Bakanlığı, bünyesinde göğüs hastalıkları, iç hastalıkları, klinik mikrobiyoloji, enfeksiyon hastalıkları uzman hekimlerinden en az ikisinin bulunduğu 3. Seviye erişkin yoğun bakım yatağı bulunan hastaneleri pandemi hastaneleri olarak açıkladı.

Pandemi hastanesi kapsamında uzman hekimlerden eksik veya eksilme olması durumunda diğer hastanelerden transferleri gerçekleştirilebilecek.

Koronavirüsü (Covid-19)  Pandemi Hastalığı Olarak Neden Kabul Edildi?

Dünya Sağlık Örgütü ( WHO ) yaptığı açıklamalarda insandan insana hızla bulaşabilen ve solunum yolu enfeksiyonuna bağlı şekilde ölümlere yol açabilen covid-19 virüsü için pandemi hastaneleri oluşturulması için Dünya geneline mesajlar gönderdi.  Covid-19 virüsü için yapılan testlerde pozitif çıkanları pandemi hastanelerinde karantina altına alınıp tedavi edilmesi yönünde talimatlar verilirken, tekno10.com olarak pandemi hastanelerinin önemini belirtmek istiyoruz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı