Dünya

Plastik Kirliliği Korkutucu Boyuta Geldi

Her yıl ortalama 500 milyon ton plastiğin üretilerek kullanıldığında dünyamızın geleceğinde salgın hastalıklardan çok plastik kirliliği çok daha büyük bir önem taşıyor. 1950 yılından 2019 yılına kadar üretilen plastik miktarının 6 milyar ton olması sayısının açıklanması plastik kirliliğinin ne kadar uç boyutlara vardığının bir göstergesi olarak okunabilir.

Dünyanın Sonunu Getirmek

Salgın hastalıklar ile boğuşan dünyanın aslında “sonunun gelmesi” için pek çok neden bulunuyor. Bu nedenlerin başında ise bilinçsiz bir şekilde üretilen ve kullanılan plastikler geliyor. Günümüzde yıl bazda ortalama 500 milyon plastik üretiliyor ve bu plastiğin büyük bir çoğunluğu geri dönüşüm yapılmadığı için yeryüzünün sağlığı açısından büyük riskler oluşturuyor.

Kullanımı çok kolay plastik bardakların dahi doğada kalma süresi 50 yıl olduğu göz önünde tutulursa daha farklı ürünlerin çözünmeden doğada kalma süreleri gerçekten ürkütücü rakamları buluyor. Örneğin bebek bezi 500 yıl boyunca doğada kalabiliyor. Plastik su şişesi de yine aynı şekilde 500 yıl boyunca doğada çözünmeden kalabiliyor.

Plastiklerin doğada çözünmeden kalması toprağın yapısına zarar verdikleri gibi aynı zamanda pek çok kanserojen maddenin toprağa geçmesine neden olarak, doğrudan insanlara bulaşmasına da neden oluyorlar. Unutulmaması gereken nokta insanın temel gıdalarının topraktan elde edildiğidir. İçme sularından, tarım ürünlerine kadar pek çok gıda topraktan elde edilir. Ancak plastik atıkları nedeniyle bu ürünlerin çoğu zararlı maddelere sahip olma riski ile karşı karşıya bulunuyor.

2019 yılında yapılmış bir araştırma yeryüzündeki içme sularının yüzde 83 gibi yüksek bir oranında plastik partikülleri bulunduğunu göstermektedir. Bu başka bir deyişle içme suyunda her geçen gün plastik parçacıklarının sayısının artış gösterdiği ve bu şekilde devam edilirse çok büyük sağlık sorunlarının oluşma ihtimalinin bulunmasıdır. Bu rakamdan çıkarılan bir diğer sonuç ise insanların yıllık bazda içme suyundan ortalama olarak 3500 plastik parçacığını içiyor oluşları.

Rakamlar korkutucu boyutlara çoktan varmış ve hem insan sağlığı hem de diğer canlıların sağlığı için plastik üretimi ve kullanımı için dikkatli olunmalı, bireysel olarak da plastik malzemelerin olabildiğince az kullanılması tercih edilmelidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı