Dünya

Salgın da Ölüm Kaosu Analizi Yapıldı!

New York Times ölüm kaosu analizi yaptı.Bu analizde Türkiye, İspanya, İsveç, Fransa, Hollanda ve ABD’de corona virüsünün neden olduğu ölüm oranlarının resmi açıklamalardan daha fazla olabileceğini açıkladı.

Dün yayınlamış olduğu yazıda Türkiye’deki corona virüsü vaka sayısının açıklanandan çok daha fazla olduğuna dair bir makale yayınlamıştı.Bugün yeni ve daha kapsamlı bir analiz yayınladı.

New York Times muhabirlerinden olan Jin Wu ve Allison McCann tarafından imzalanan haberde, son 1 ay içinde corona virüsünden en az 25 bin kişi hayatını kaybettiği açıklandı.

 11 ülkede, ölen kişilerin verileri bu haberde incelendi.Haberde ölüm oranının bahsedildiği ülkelerde, açıklanan resmi sayılardan daha çok olduğunu ileri sürdüler.

Haberde, “New York Times’ın ortaya çıkardığı verilerde geçen ay içinde, önceki yıllara oranla daha çok kişi hayata veda etti.Bu verilerde toplam corona virüs sebepli ölümlerden başka hastanelerdeki yoğunluk yüzünden hastanelerde ölmemiş olan kişilerin de sayıları yer almaktadır” ifadelerine yer verdi.

New York Times Gazetesi’nin grafiklerle sunduğu bu haberde, “Paris’te gerçekleşen ölüm sayısı, normalde yaşanan günlük ölüm sayısının iki katı, bu sonuçta kötü bir grip mevsiminden çok daha yüksek.New York’ta ise bu oran normalde gerçekleşen ölümlerin 4 fazla” açıklamasını yaparken,“Elbette corona virüsün ortasında ölüm verilerini çıkarmak kusursuz bir sonuç elde etmeyi sağlamaz.

İstanbul’da normal şartlarda 9 Mart ile 12 Nisan arasındaki ölümler sebebi ile yaklaşık 2 bin 100’den fazla ölüm olduğundan bahsedilirken,“Mart ayının ortasında çoğalan ölümler bu kişilerin Şubat ayında hastalanmış olduğunu ve Türk yetkililerin ilk vakaları açıklamaya başlamadan önce enfekte olduğunu göstermektedir” açıklaması yapıldı.

Diğer yandan Endonezya’nın başkenti olan Cakarta’da da buna benzer bir durumun olduğu ifade edilirken, normal verilere göre 1.000 kişinin daha öldüğü söylendi. Aynı dönem içinde Endonezya devletinin açıkladığı resmi verilere göre Cakarta’da 84 kişi hayata veda etti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı