Dünya

Salgın Sürecinde Van Gogh’un Tablosu Çalındı

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da corona virüs salgını ile mücadele devam ederken herkesi şaşırtan bir hırsızlık olayı meydana geldi. Amsterdam yakınlarında bulunan Laren şehrinde sergilenen dünyaca ünlü ressam Vincent Van Gogh’un eserlerinden birisi olan ‘Spring Garden’ tablosu müzeye giren hırsızlar tarafından çalındı.

Hırsızlık olayı Pazartesi sabahı 03:15 sularında meydana geldi. Sergide eserin sergilenmesi için bir süre önce tablonun Groninger Müzesi’nden ödünç alındığı öğrenildi. Eser ünlü ressam tarafından 31 yaşında yapılmış. Tabloda 1884 yılında ünlü ressamın ailesinin yaşamış olduğu Nuenen köyünde bulunan Zafer Bahçesi yer alıyor.

Hırsızların Yakalanması İçin Çalışmalar Başlatıldı

Müzede yaşanan hırsızlık olayı üzerine alarm sistemi devreye girdi. Olay yerine hemen polis ekipleri geldi ancak hırsızlara yetişemediler. Yapılan incelemelerde alınan güvenlik önlemlerinin yeterli olmadığı ve güvenlik zafiyetinin yaşandığı belirtildi.

Singer Müzesi Müdürü Jan Rudolph de Lorn yaşanan olay karşısında hem kızgın hem de üzgün olduğunu dile getirdi. Yaşanan olay sonrasında tablonun bulunması için geniş çaplı bir araştırma başlatıldı. Sergi bir süredir corona virüs önlemleri kapsamında kapalıydı. Bu durumu fırsat bilen hırsızların ise ünlü eseri çaldıkları belirlendi.

Bu durum müzede yaşanan ilk hırsızlık olayı da değil. 2007 yılında da aynı müzede farklı bir hırsızlık olayı yaşanmıştı. Müzede ünlü ressamların başka eserleri de bulunuyor. Bu süreçte güvenlik önlemlerinin artırıldığı belirlendi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı