DünyaMobil

Tor Browser, tam sürümü ile Android için yayımlandı

İnternet siteleri arasında adeta bir hayalet gibi gezinmenizi sağlayan Tor Browser, tam sürümü ile Android için yayımlandı.

İnternet ortamında tam gizlilik sağlamak birçok kullanıcı için büyük önem arz ediyor. Elbette hiç kimse verilerinin saklanmasını ve izlenmesini istemez. İşletim sistemleri ve yazılım üreticileri güvenlik ve gizlilik konusunda çalışmalar yaptığını söylese de çoğu zaman bu mağduriyetler önlenemiyor. Tam da bu konuyla ilgili olarak ortaya çıkan Tor Browser, internet ortamında kimliğinizi gizleyerek güvenli olarak sörf yapmanıza imkan sağlıyor. Popüler internet tarayıcısı uzun süredir süren alfa aşamasının ardından Play Store’da yerini aldı!

Tor Browser, çalışma mantığı olarak şu adımları takip ediyor; bir internet sitesine giriş isteğinde bulunduğunuz zaman farklı sunucular üzerinden giriş denemeleri gönderiliyor. Yapılan her denemede bilgileriniz şifreleniyor, bu sayede güvenlik en üst seviyede tutuluyor. Ayrıca Tor Browser, her kullanıcı için cazip görünse de günümüzde kullanım amacının genellikle yasa dışı işler olduğunu unutmamak gerekiyor.

Deep Web gibi gizemli platformları merak edenlerin uğrak noktası olan Tor, herkes için güvenli olmayabiliyor. Bilinçli olarak kullanılması gereken tarayıcının size tam anlamıyla gizlilik sağlayamayacağını da belirtelim. Zira yaptığınız her işlemin internet servis sağlayıcınızla paylaşıldığı ve bu bilgilerin saklandığını düşünürsek Tor, düşündüğümüz kadar güvenli olmayabilir.

Eylül ayında duyurulan ve çalışmalarına alfa sürümünde devam eden tarayıcının tam sürümü bugün itibariyle Google Play Store’da yerini aldı. Masaüstü sürümüne kıyasla bazı farklılıklar içeren tarayıcı, güvenlik anlamında başarılı özelliklere sahip. Bunların başında ise parmak izi okuyucu sistemlerine karşı yapılan saldırıları engelleyen özellik geliyor. Bu özellik sayesinde kötü niyetli kişilerin parmak izinize erişmesinin önüne geçebiliyorsunuz.

Adeta sıradan bir tarayıcı gibi diğer platformdaki Tor uygulamaları ile de senkronize bir şekilde çalışabilen uygulama, günlük hayatta işlerimizi büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Eğer siz de telefonunuza Tor Browser indirmek istiyorsanız Play Store üzerinden uygulamaya erişebilirsiniz. Her bir isteği farklı sunucu üzerinden gönderdiği için bilindik tarayıcılar kadar hızlı çalışmasa da güvenlik için değer! Güvenli bir internet deneyimi için Tor Browser’i aşağıdaki bağlantı üzerinden indirebilirsiniz.

https://bit.ly/2wgMPkI

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı