Dünya

Trump Sosyal Medya Kararnamesini İmzaladı;Twitter Kapanacak Mı?

Donald Trump, sosyal medya uygulamalarına üçüncü tarafın paylaşımları hakkında yasal koruma sağlamakta olan kararnameyi onayladı.

 Donald Trump’ın Twitter ilk sırada olmak üzere bazı sosyal medya uygulamalarına yönelik “kapatma” tehdidinden sonra, sosyal medya hakkında bir kararnameye imza attı.

Twitter hakkında eleştiri yapan ABD Başkanı Trump, Twitter uygulamasının bir içeriğin doğruluğunu kontrol etmeyi veya görmezden gelmeyi tercih etmesi siyasi aktivizmden başka bir şey olamaz ifadelerini kullandı.

TWITTER İLE TRUMP ARASINDA KAVGA MEYDANA GELDİ

Twitter, dezenformasyonun yayılmasını engellemek amacı ile bazı paylaşımlarının altına eklemiş olduğu bilgiyi doğrulama etiketini, salı günü Trump’ın California’da seçim hilesi olma ihtimali hakkında atmış olduğu tweetlere de koymuştu.Etiketlerin yerleştirilmesinden sonra Trump, Twitter’ı 3 Kasım 2020 tarihinde yapılacak olan ifade özgürlüğünü kısıtlamak ve başkanlık seçimlerine müdahale etmeye çalışmak ile suçladı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Twitter uygulaması başta olmak üzere bazı sosyal medya uygulamalarına yönelik kapatma tehdidinde bulunmuştu.

ABD Başkanı Trump, çarşamba sabahı yapmış olduğu Twitter paylaşımında ise Cumhuriyetçiler, sosyal medya uygulamalarının, muhafazakar sesleri susturmaya çalıştıklarını hissetmekte.Bunun olmasına asla izin vermeyeceğiz, bu uygulamalara ya güçlü düzenlemeler yaptıracağız ya da bu uygulamaları kapatacağız ifadelerine yer verdi.

Twitter uygulamasında 80,3 milyon takipçisi bulunan Trump, sosyal medyayı en aktif kullanan siyasi liderler arasında ilk sırada yer alıyor.

Twitter hakkında eleştiride bulundan Trump, Twitter’ın bir paylaşımın içeriğini, doğruluğunu kontrol etmeyi ya da görmezden gelmeyi tercih etmesi siyasi aktivizmden başka bir şey değildir dedi.

Twitter ile ilgili kararnameyi imzalamadan önce Beyaz Saray’da bulunan Oval Ofis’te yapmış olduğu konuşmada, Twitter muteber olmazsa kapatabiliriz, bu yasal olarak mümkündür” diyen Trump, açıklamasına şu şekilde devam etti:

Bu kararname sayesinde sosyal medya firmaları artık sorumluluktan muaf olmayacaktır.Bugün ifade özgürlüğünü en büyük tehlikelerden korumak amacıyla buradayız dedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı