Dünya

WeChat, Yurt Dışındaki Kullanıcıların İçeriklerini Sansürlemekte!

ABD’de yapılmış olan bir araştırma sonuçlarına göre, Çin merkezli sosyal medya uygulaması olan WeChat, yurt dışında bulunan kullanıcıların paylaşmış olduğu belge ve fotoğrafları siyasi amaçlar ile izleyerek bazı paylaşımlara sansür uygulamaktadır.

Toronto Üniversitesine bağlı olan Citizen Lab kuruluşunun yayınlamış olduğu rapor doğrultusunda, Çin dışında bulunan WeChat uygulaması kullanıcıları farkına varmadan sansüre uğradığı söyleniyor.

Yayınlanmış olan raporda, siyasi bakımdan uygunsuz olarak değerlendirilen paylaşımların, Çin’de bulunan kullanıcılar tarafından görülmesine engel koyulduğu belirtildi.

WeChat uygulaması Çin dışında yaklaşık olarak 100 milyon kişi tarafından kullandığına özellikle vurgu yapılan bu raporda, Çin dışında açılmış olan hesapların da sansüre uğrayıp uğramadığının da bilinmediği belirtildi.

Yayınlanmış olan raporda, WeChat uygulaması, kullanıcı sözleşmesinde bu tarz bir izleme ve sansür uygulanacağına dair bilgilendirmenin olmadığının da özellikle altı çizildi.

Elde edilmiş olan sonuçlarla ilgili WeChat uygulamasına sorular yönetildiği fakat şirketin bu soruları cevapsız bıraktığı da rapor tarafından belirtildi.

WeChat Uygulamasını Yaklaşık 1 Milyar Kişi Kullanmaktadır.

Yaklaşık bir milyar aktif kullanıcıya sahip olan WeChat uygulamsı, dünyada en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları arasında üçüncü sırada olduğu biliniyor.

Rusya, WeChat’i hukuki düzenlemeler ile uyumlu hareket etmediği sebebi ile yasaklamıştı.

WeChat’e kayıtlı olan kullanıcıların bilgileri de Çin hükümeti ile paylaşıldığı da bilinmekte.

WeChat Uygulaması Nedir?

WeChat Çin merkezli olan sesli ve yazılı mesajlaşmayı sağlayan bir mesajlaşma uygulamasıdır.Bu uygulama iPhone, Android, Windows Phone, BlackBerry ve Symbian işletim sistemleri için uygun.

Dil seçenekleri ise şu anlık basitleştirilmiş-geleneksel Çince, Türkçe, İngilizce, Endonezya Dili, Portekizce, İspanyolca, Malayca, Korece, Japonca, Lehçe, Tay Dili, İtalyanca, Vietnamca, Hintçe ve Rusça’dır.Dil seçenekleri her kullanıcıya açık bir şekilde artmaktadır. Wi-Fi, 2G, 3G ve 4G veri ağlarında kullanılabilmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı