Editörün Seçimi

Dosyalar “geri dönüşümsüz” nasıl silinir?

Dosyalar “geri dönüşümsüz” nasıl silinir?

Bilgisayarınızda tüm dosyalarınız ve verileriniz harddikste tutulur. Her gün sayısız veri harddiske kopyalanır ve silinir. Bu dosyaları bilmeyerek sildiğinizde ya da bilgisayarınıza format attığınızda tekrar geri getirmek mümkündür. Bugün sizlere dosyalar geri dönüşümsüz nasıl silinir konusunu anlatacağız.

Bilgisayarda herhangi bir bilgi yüklendiğinde ilk olarak harddiske yazılır ve buradan da sektörlere yazılır. Ardından ihtiyaç olması halinde sektörlerden bilgi alınarak işlenir ve sizlerin karşısına çıkar. Herhangi bir dosyayı “delete” tuşuna basarak sildiğinizde aslında tamamen bunu silmiyorsunuz. Bu silinen içerikler, bazı programlar kullanılarak tekrar geri getirilebiliyor.

Dosyalar kalıcı olarak nasıl silinir?

Dosyaları geri dönüşümsüz silmek için bazı programları kullanmanız lazım. Harddiskinizi fabrika ayarlarına geri döndürebilmek için Low Level Format & Zero Format kullanabilirsiniz. Bu sayede harddiskiniz üzerindeki tüm verilerin tamamı silinecek, geriye hiçbir şey bırakmayacaktır. Ancak şunu hatırlatmakta fayda var. Yapılan bu işlem disk durumunuza göre birkaç güne kadar uzayabilir. Yani harddiskinizi temizleyecekseniz tüm bunları göz önünde bulundurmalısınız.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı