Editörün Seçimi

Excel çevir { convert } formülü nasıl kullanılır

Excel çevir { convert } formülü nasıl kullanılır

Excel programında convert yani çevir formülü kullanımı ile son zamanlarda birçok soru geliyor. Bir tek fonksiyonu kullanmak yerine birden fazla fonksiyonu birleştirebilirsiniz. İşte bu işleme de çevir formülü denir. Bu formül ile hacim, kuvvet, mesafe, manyetizma, ağırlık, güç ve enerji gibi 10 farklı kategoride değiştirme fırsatı sunuyor. Tüm bunları Excel üzerinde gerçekleştirmek için “=ÇEVİR” formülünü kullanmanız yeterli gelecektir.

Çevir formülü nasıl kullanılır?

Excel üzerinde çevirmek istediğiniz tüm formülleri “=ÇEVİR” ile kolaylıkla birbirlerine çevirebilirsiniz. Çevirme işlemi için ya “=ÇEVİR” formülünü ya da “=CONVERT” formülünü kullanmalısınız. Bu adımı izleyerek tüm çevirme işlemlerini yapabilirsiniz. Örneğin hp ile kw birimlerini birbirine dönüştürebilirsiniz. Yine aynı şekilde km ile mil fonksiyonlarını da birbirlerine kolaylıkla çevirebilirsiniz.

Excel çevir formülü ile birimler arası tüm çevirileri yapabilirsiniz. Örneğin metreyi km cinsine çevirmek için yukarıdaki görselde yapılan işlemleri uygulamalısınız. İlk birim ve son birimi dikkatli bir şekilde girmelisiniz. DÖNÜŞTÜR(sayı, ilk_birim, son_birim) yoluyla tüm çevirmeleri yapabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı