Editörün Seçimi

Excel Yatayara { hlookup } formülü

Excel Yatayara { hlookup } formülü

Bundan önceki düşeyara formülü hakkında yazdığımız konuyla alakalı olarak bu seferde karşınıza yatayara formülü ile çıkıyoruz. Bugün sizlere yatayara formülü hakkında tüm detaylı bilgileri vermeye çalışacağız. Tıpkı düşeyara formülünde gösterdiğimiz gibi arama yapılacak olan liste yatay olmalı. Yatayara formülü şu şekildedir: =YATAYARA(aranan_değer;tablo_dizini;satır_indis_sayısı[ARALIK BAK]

Yukarıda vermiş olduğumuz formülü birazdan aşağıda vereceğimiz şekilde kullanabilirsiniz. Düşeyara ile yatayara formülünün birtakım farklılıkları bulunuyor. Düşeyara’da veriler sağda olmalı, Yatayara’da ise veriler altta olmalı. Bu sebepten dolayı yatay tablolarda yatayara formülü kullanılır.

Yatayara formülü kullanımı

Hlookup olarak da bilinen yatayara formülünü yukarıda sizlerle paylaştık. Şimdi bu formül ile neler yapabilirsiniz onları görelim. Aranan değer bölümüne herhangi bir metin ya da rakamı arayabilirsiniz. Tablo dizininde aranacak olan tabloyu belirtmelisiniz. Satır indis sayısı yazan bölümde ise aranacak harf ya da sözcük hangi satırda aranacaksa onu seçin. Son olarak aralık bak kısmına ise doğru da 1, yanlışta ise 2 yazılmalı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı